Доменне імя або домен — це імя сайту. Ви вводите його в адресному рядку веб-переглядача, коли хочете перейти на сайт.
Адресний рядок виглядає так:
Доменні імена вигадали, щоб було зручніше знаходити сайти в інтернеті. Раніше потрібно було запамятати цифрову адресу сайту, щоб відкрити його у веб-переглядачі. Цифрова чи IP-адреса — це комбінація з чотирьох чисел, розділених крапками. IP-адреса вказує на сервер, де розташований сайт, і має такий вигляд: 7.135.10.13.
Можна запамятати кілька таких номерів, але спробуйте втримати в голові кілька десятків IP-адрес, і числа почнуть плутатися. Компютерам усе одно, вони запамятають скільки завгодно чисел, а для людей вигадали текстові імена.
За такою ж логікою ми не вчимо напамять телефонні номери, а зберігаємо їх у телефонну книгу. І в потрібний момент треба лише знайти в телефоні імя, а телефон сам зрозуміє, на який номер телефонувати.
Усе, що йде після «http://», і є домен. У нашому прикладі домен — hostiq.ua.
Чим домен відрізняється від хостингу
Хостинг — це місце, де зберігаються файли з вашим сайтом. А домен — це імя сайту. Щоб сайт працював і людям було простіше зайти на нього, потрібен і домен, і хостинг.
Уявіть собі, що сайт — це колекція картин. Тоді хостинг — це будинок, де розміщені картини, а домен — адреса, за якою можна знайти цей будинок.
З чого складається доменне імя
Будь-який домен складається з рівнів. Рівні домену — це частини, які ділять крапки. Вони потрібні, щоб систематизувати роботу доменних імен.
За перший рівень відповідає реєстраційне відомство. Воно зберігає інформацію про другий рівень. За другий і наступні рівні відповідає реєстратор доменів — це компанія, у якої ви придбали домен. Така ієрархія допомагає веб-переглядачеві швидше знайти потрібний сервер і відкрити сайт.
Зазвичай кожний домен складається з двох рівнів, але їх може бути й більше — три, чотири, пять тощо. Рівні зазвичай рахують справа наліво. Розгляньмо їх детальніше.
Перший рівень домену
. Його також називають верхнім рівнем. Домен першого рівня — це частина імені, яка розташована праворуч від останньої крапки. Під час реєстрації неможливо вигадати свій домен першого рівня. Доведеться вибрати з наявних.Повний список доменів першого рівня зберігається на сайті Управління з присвоєння номерів в інтернеті. Ось деякі з них: .com, .net, .org, .biz, .info, .ua, .me.
Другий рівень домену
. Цей рівень ще називають основним чи материнським. Домен другого рівня — це частина імені, яка розташована ліворуч від останньої крапки. Hostiq — домен другого рівня в імені hostiq.ua.Третій рівень домену
. Його ще називають субдоменом чи піддоменом. Домен третього рівня — це частина імені, яка розташована ліворуч від передостанньої крапки. Субдомени використовують, коли хочуть присвоїти унікальну адресу різним розділам на сайті.Субдомени зроблять структуру сайту зрозумілішою. Припустімо, у вашого сайту є дві версії: російськомовна й англомовна. Кожній із них можна присвоїти свій субдомен: ru.site.com і en.site.com. Тоді користувачам буде простіше відразу перейти на потрібну версію сайту.
А ще пошуковики індексують кожний розділ окремо. Це означає, що ви зможете просувати в пошуковику різні розділи сайту.
Припустімо, компанія запускає на сайті блог. Щоб не заходити спершу на головну сторінку, а потім шукати розділ «Блог», можна винести його на окрему адресу: blog.site.com. Тоді в блог можна буде потрапити напряму, і пошукова система індексуватиме сторінку окремо.
Відповідно до цієї ж логіки, частина, яка розташована ліворуч від домену третього рівня, буде доменом четвертого рівня чи суб-субдоменом.
Ви можете створювати субдомени, поки домен належить вам. Найпоширеніший субдомен — www. Іноді його помилково вважають обовязковою частиною домену. Хоча насправді вводити його необовязково. Ось приклади інших субдоменів: account, shop, support.
Які бувають домени
Доменні імена діляться на дві групи: загальні та національні. У доменів різних груп відрізняються вимоги до реєстрації.
Розгляньмо особливості кожної групи.
Загальні
Популярні загальні домени легше реєструвати
Загальні домени означають якусь сферу діяльності. Наприклад:
.com — для комерційний підприємств, скорочено від company;
.org — для некомерційних організацій, скорочено від organization;
.edu — для освітніх закладів, скорочено від education.
З часом домени .com стали настільки популярними, що їх почали реєструвати не лише комерційні підприємства. Тому це умовний розподіл. Ніхто не заборонить вам зареєструвати домен .com, якщо ви не займаєтеся комерцією.
Головна особливість популярних загальних доменів — проста реєстрація. Домени .com, .net, .org, .biz та .info не мають реєстраційних обмежень. Їх може зареєструвати будь-яка юридична чи фізична особа. Для реєстрації не потрібні документи.
З 2011 року до загальних доменів додали нову категорію — «нові загальні домени». Ці домени складаються з цілих слів. Ось кілька з них: .bank, .site, .shop, .website.
Реєстраційні відомства постійно додають нові домени верхнього рівня. Зараз їх понад 1000. Тому не розчаровуйтеся, якщо .com уже зайнято. Перевірте домен з іншим закінченням, можливо, він вільний.
Найчастіше люди обирають імена в загальних зонах .com, .net, .org, .info, .club.
Національні
Усі національні домени першого рівня складаються з двох літер
Це домени верхнього рівня, які виділили для конкретних держав. У більшості випадків за основу національних доменів верхнього рівня брали дволітерні коди країн. Тому всі національні домени першого рівня складаються з двох літер. Таким чином, .UK означає — Велика Британія, .UA — Україна, .ME — Чорногорія тощо.
Домени верхнього рівня деяких держав популярні у всьому світі, тому що нагадують загальновідомі абревіатури. Наприклад, національні домени островів Тувалу .tv реєструють для сайтів телеканалів, а домени Федеративних Штатів Мікронезії .fm — для сайтів радіостанцій.
Зареєструвати національний домен зазвичай складніше, ніж загальний. Деякі держави дозволяють реєструвати їхні національні домени лише своїм громадянам чи офіційним резидентам. У такому разі під час реєстрації доведеться вказати адресу всередині країни, номер паспорта чи водійського посвідчення.
Наприклад, реєструючи домен Франції (.fr), потрібно вказати своє імя, рік і місце народження. Якщо цього не зробити, домен не зареєструється. У різних національних доменів бувають різні вимоги. Ми зібрали в базі даних статті з особливими вимогами до реєстрації. Ознайомтеся з ними, якщо збираєтеся реєструвати національний домен.
Деякі домени можна зареєструвати національною мовою держави. Такі домени називають «інтернаціоналізованими» чи «IDN-доменами». Наприклад, президент.укр повністю складається із символів кирилиці.
Оберіть імя, а ми запропонуємо 1239 варіантів зон для реєстрації
Навіщо потрібен домен
Для сайту
Без доменного імені людям доведеться запамятовувати ІР-адресу вашого хостингового сервера, щоб потрапити на сайт. Тому виберіть домен, що легко запамятовується, щоб вас було простіше знайти.
Для пошти
На домені можна налаштувати електронну пошту. Скажімо, ви зареєстрували домен best.in.ua та хочете, щоб люди могли надсилати листи на адресу contact@best.in.ua. Для цього вам потрібно буде придбати хостинг і налаштувати власний поштовий акаунт.
Для парковки
Парковка домену — це коли ви розміщуєте на домені сторінку з написом на кшталт «Сайт ще в розробці». Така сторінка називається парковочною чи паркінговою. Коли сайт буде готовий, домен усе одно знадобиться. Тому варто зареєструвати імя, що вам сподобалося, поки його не зайняв хтось інший.
Для переадресації
Навіть якщо ви не планували запускати сайт, на домені можна налаштувати переадресацію на ваш акаунт у Фейсбук, Інстаграм чи Твіттер. Після цього будь-хто, ввівши домен у веб-переглядачі, потрапить на сторінку з вашим профілем.
Що далі
Виберіть імя
Якщо ви реєструєте домен для бізнесу, включіть у нього назву своєї компанії. Що коротше імя домену, то краще. Постарайтеся вигадати імя, яке буде коротше за 10 символів. Якщо в домені буде понад три слова, його буде складно запамятати.
Ми розуміємо, що вигадати ідеальне імя для сайту складно. Якщо нічого не приходить у голову, прочитайте чотири поради про те, як вибрати домен, у нашому блозі.
Коли знайдете підхожий домен, встигніть зареєструвати його першими. Поки домен незареєстрований, це може зробити кожен.
cherhovakompaniya.com
yakskladnozapamyataty.net
vyhadaitekorotshyi.biz
superdomen.com
korotshe.net
chudovo.biz
Зареєструйте його
Перейдіть на сторінку реєстрації доменів і введіть у пошуку домен, який вам сподобався. Якщо домен уже зареєстрований, вам запропонують схожі варіанти.
Під час реєстрації потрібно вказати імя, адресу й електронну пошту. Указуйте справжню інформацію. Так буде простіше довести права на домен, якщо хтось інший спробує видати себе за його власника.
Мабуть, зареєструю домен hvostik.ua, поки це не зробив хтось інший
Підпишіться на розсилку та отримайте готовий сайт на вибір: інтернет-магазин на WordPress або односторінковий на конструкторі. Бонусом розповімо в деталях, як переробити сайт під ваш проєкт 💛
Обрати гайд