Дата-центр (ЦОД, центр обробки даних) – це спеціально обладнане приміщення або будівля для розміщення серверного та мережного обладнання. Оскільки пропускна спроможність каналів і стабільність зв’язку мають велике значення у забезпеченні високої якості послуг, розташування дата-центрів зазвичай прив’язане до точок присутності як мінімум одного, а краще — кількох інтернет-провайдерів.

Зміст

  1. Структура
  2. Критерії оцінки якості
  3. Система класифікації Tier

Структура

Дата-центр складається з таких елементів:

  • інформаційна інфраструктура (серверне обладнання) — забезпечує обробку та зберігання інформації;
  • телекомунікаційна інфраструктура (мережеве обладнання) — служить для взаємозв’язку елементів дата-центру та обміну даними між дата-центром та користувачами;
  • інженерна інфраструктура (система кондиціювання, безперебійного електропостачання, керування живленням та контролю доступу) — гарантує нормальне функціонування основних систем дата-центру.

Критерії оцінки якості

При виборі відповідного дата-центру або створення проекту власного дата-центру варто звернути увагу на реалізацію наступних параметрів:

  • доступність — співвідношення часу безперервної роботи системи (аптайм) до загального часу роботи;
  • надійність — здатність всіх систем до довгострокового функціонування певним заздалегідь;
  • місткість — можливість розмістити достатній обсяг обладнання;
  • масштабованість — збільшення потужностей обладнання різних систем дата-центру;
  • обслуговуваність — простота в обслуговуванні, швидкість усунення несправностей;
  • легкість керування — продуманість взаємодії систем дата-центру.

Система класифікації Tier

Для оцінки дата-центру з позиції безперервної роботи були розроблені стандарти Tier. Кожен наступний рівень Tier (I–IV) повинен відповідати новим критеріям, задовольняючи вимоги попередніх рівнів.

Tier I: базовий рівень

Основна функція дата-центру — підтримка інформаційних технологій для вирішення офісних завдань. Обов’язково наявність джерел безперебійного живлення, обладнання, що охолоджує, генератора для захисту від перебоїв живлення. Проблеми в роботі систем та обладнання можуть призвести до збою роботи всього дата-центру. Робота дата-центру переривається для проведення технічних робіт.

Допустимий час простою на рік — 28,8 годин.

Коефіцієнт відмовостійкості (аптайм) — 99,671%.

Tier II: резервні потужності

Додається невеликий обсяг резервних потужностей для критично важливих елементів систем електропостачання та охолодження, підвищується стійкість до неполадок унаслідок збоїв обладнання. Для проведення технічних робіт потрібне зупинення функціонування дата-центру.

Допустимий час простою на рік — 22 години.

Коефіцієнт відмовостійкості (аптайм) — 99,749%.

Tier III: паралельний ремонт

Дата-центр дозволяє проводити технічні роботи без припинення його систем. Вищий рівень стійкості до відмов досягається за рахунок впровадження резервного каналу електропостачання та охолодження.

Допустимий час простою за рік — 1,6 години.

Коефіцієнт відмовостійкості (аптайм) — 99,982%

Tier IV: відмовостійкість

У схему побудови дата-центру додається принцип стійкості до відмови, що реалізовано резервуванням усіх систем. Таким чином, гарантується, що збої окремих елементів обладнання або неполадки у функціонуванні резервного каналу, а також технічні роботи планового або позапланового характеру не вплинуть на роботу дата-центру.

Допустимий час простою за рік — 0,4 години.

Коефіцієнт відмовостійкості (аптайм) — 99,995%.

Чи була ця стаття корисною?

Дякуємо за відгук!