CMS (Content Management System) — це система керування вмістом сайту. На професійному жаргоні CMS ще називають «двигун сайту». За даними агентства W3Techs, на CMS працює більше половини сайтів в інтернеті. Приклади CMS: WordPress, Joomla! OpenCart.

На практиці CMS — це веб-додаток, в якому люди створюють та обслуговують сайти. Основна перевага CMS — щоб створити сайт не обов’язково знати програмування.

У цій статті ви знайдете відповіді на всі основні питання про CMS: як вони влаштовані та які з них популярніші за інших, яку CMS обрати для різних сайтів і як дізнатися, на якій CMS зроблений сайт.

Зміст

  1. Як працює CMS
  2. Переваги та недоліки CMS
  3. Види CMS
  4. Популярні CMS
  5. Як вибрати CMS
  6. Як дізнатися CMS сайту
  7. Як зробити сайт на CMS

Як працює CMS

Яку б CMS ви не обрали, працювати над сайтом будете в спеціальному особистому кабінеті — панелі керування. Іноді це місце також називають адмінкою чи консоллю.

CMS: що це? Панель керування сайтом на движку WordPress.
Панель керування сайтом на двигуні WordPress

У плані дизайну ви зможете встановити на сайт готовий шаблон і налаштувати окремі його елементи прямо в панелі керування CMS: шрифти, кольори, зображення, логотип, кнопки, посилання. Можливості налаштування відрізнятимуться залежно від шаблону.

CMS: що таке. Вбудований візуальний редактор WordPress
Вбудований візуальний редактор WordPress

Шаблони бувають платними та безкоштовними. Зазвичай можна обрати серед тисяч, а то й десятків тисяч варіантів. Це робиться або в окремому розділі панелі керування, або на спеціальних сайтах типу TemplateMonster.

ЦМС це. Розділ із безкоштовними шаблонами в панелі керування WordPress.
Розділ із безкоштовними шаблонами в панелі керування WordPress

Деякі CMS, крім шаблонів, підтримують конструктори сторінок, за допомогою яких можна вручну збирати сторінки у візуальному редакторі. Подібно до того, як створюються презентації в PowerPoint або Google Презентаціях.

Що таке ЦМС | Панель управління популярним конструктором сторінок для WordPress – Elementor Site Builder.
Панель управління популярним конструктором сторінок для WordPress — Elementor Site Builder

У плані функціоналу сайту одразу після встановлення CMS на сайті буде необхідний мінімум, але функції, що відсутні, зазвичай можна підключити окремо. Це робиться за допомогою додатків. Їх ще називають розширеннями, плагінами чи модулями. З їх допомогою на сайт можна додати, наприклад, функціонал інтернет-магазину, контактну форму, спливаюче вікно, форму підписки на розсилку, онлайн-чат, популярний у вашому регіоні метод оплати або доставки.

Як і у випадку з шаблонами, доповнення теж бувають платними та безкоштовними, а знайти їх можна або в окремому розділі консолі, або на тематичних сайтах типу CodeCanyon.

CMS системи що це. Розділ із безкоштовними доповненнями в панелі керування WordPress.
Розділ із безкоштовними доповненнями в панелі керування WordPress

Переваги та недоліки CMS

Переваги CMS:

  • можна створити сайт самостійно та за короткий проміжок часу;
  • не потрібно розбиратися в дизайні та програмуванні;
  • розробка сайту коштуватиме дешевше;
  • зручно керувати вмістом сайту.

Недоліки CMS:

  • слід стежити за оновленнями та сумісністю нових версій із доповненнями;
  • продуктивність зазвичай знижується, якщо на сайті є багато доповнень;
  • не весь функціонал вдасться реалізувати;
  • не підходять для нетипових завдань.

Види CMS

Всі системи керування вмістом можна умовно розділити на чотири види: з відкритим кодом, коробкові, самописні та фреймворки. Коротко розберемося, чим CMS різних видів відрізняються одна від одної.

CMS з відкритим кодом

Відкритий код означає, що двигун може модифікувати будь-хто. Завдяки цьому в таких CMS регулярно з’являються нові доповнення та теми, а також швидше знаходять та усувають уразливості. Це одна з основних причин, чому WordPress став таким популярним двигуном. Популярні CMS з відкритим кодом: WordPress, OpenCart, Joomla!, Drupal, Magento, PrestaShop.

Коробочні CMS

По суті такі двигуни відрізняються тільки тим, що у них закритий код, а значить внести зміни в двигун можуть тільки офіційні розробники. Це не означає, що такі CMS системи менш безпечні або у них гірший функціонал, але кількість тем та доповнень зазвичай дійсно менша. Популярні CMS з коробки: Tilda, Wix, SitePro, Shopify, Squarespace.

Самописні CMS

Такі двигуни розробляють на замовлення під конкретний проект. Їх функціонал не такий широкий, як у коробкових CMS або CMS з відкритим кодом, але максимально відповідає поставленим завданням і не містить зайвих інструментів. Єдине, якщо знадобиться розширити функціонал або закрити вразливості, доведеться звертатися до розробника движка або шукати спеціаліста, який з нуля розбиратиметься в коді, а це гроші і час. Цікаво описав досвід та доцільність розробки власної CMS користувач Хабрахабра.

Фреймворки

Фреймворк це надбудова над мовою програмування; набір бібліотек, за допомогою яких можна створити сайт для будь-яких завдань. Розробка сайту на фреймворку вимагатиме більше грошей і часу, а крім сайту знадобиться окремо розробляти панель управління сайтом, а це ще один сайт. Але так ви зможете реалізувати будь-який функціонал, який вам потрібен. Тобто для нетипових проектів такий спосіб буде якраз. Плюс продуктивність у добре зробленого сайту на фреймворку буде вищою. Популярні фреймворки: Laravel, Ruby on Rails, Django.

Популярні CMS

Є кілька сайтів, які ведуть статистику використання CMS у світі: W3Techs, WhatCMS та BuiltWith.

Дані на кожному з цих сайтів трохи відрізняються, але на всіх із величезним відривом перемагає WordPress. За різними даними на цьому двигуні працюють від 30% до 40% всіх сайтів, які використовують CMS.

Інші CMS, які увійшли до топ-5 на різних сайтах: Joomla!, Drupal, Wix, Shopify, Squarespace.

Що таке ЦМС. Дані із сайту w3techs.
Статистика використання CMS із сайту w3techs.com
Що таке двигун для сайту. Статистика використання CMS із сайту whatcms.org.
Статистика використання CMS із сайту whatcms.org
Що таке CMS. Статистика використання CMS із сайту builtwith.com.
Статистика використання CMS із сайту builtwith.com

Як обрати CMS

Вибір CMS залежить від того, який сайт ви плануєте запускати. Ось список найпопулярніших в Україні CMS для різних типів сайтів за версією рейтингу BuiltWith:

  • для інтернет-магазину (WordPress + WooCommerce, OpenCart, Joomla!);
  • для бази знань (MediaWiki, Atlassian Confluence, DokuWiki);
  • для тикет-системи (Atlassian Cloud, Intercom, osTicket);
  • для сайту компанії (WordPress, Joomla!, Drupal);
  • для лендінгу (WordPress, Tilda);
  • для блогу (WordPress)

Хоча популярність не єдиний критерій вибору CMS — є ще «зручність використання», «наявність докладної документації», «можливість налаштувати SEO», «безпека», «швидкість» — всі критерії випливають саме з популярності. І ось чому.

Більшість популярних CMS — це рішення з відкритим кодом. Розробники з усього світу допрацьовують такі двигуни, щоб вони були безпечнішими, зручнішими і швидшими. Плюс для популярних двигунів люди охочіше пишуть документацію.

Те ж саме і навпаки — у менш популярних CMS гірший функціонал, менше матеріалів для навчання та нижче ймовірність своєчасного виходу оновлень, які закриють вразливості.

Якщо збираєтеся робити сайт самостійно, з популярною CMS буде зручніше розібратися. Як варіант, можете спробувати кілька двигунів і зупинитися на тому, з яким вам зручніше працювати.

Як дізнатися CMS сайту

Проаналізуйте сайт за допомогою сервісу BuiltWith. Введіть домен або посилання на сайт у пошуковому рядку у верхньому правому куті та натисніть «Пошук».

Як визначити CMS сайту Головна сторінка сервісу BuiltWith.

За допомогою Ctrl+F знайдіть на наступній сторінці блок Content Management System. У ньому буде зазначено, яку CMS використовує веб-сайт. Якщо такого блоку немає, то на сайті не використовується жодна CMS.

Як дізнатися CMS сайту Результати аналізу сайту у сервісі BuiltWith.

Як зробити сайт на CMS

Якщо збираєтеся робити сайт самостійно, у нашій базі знань і на каналі в YouTube є матеріали для роботи з CMS, які допоможуть вам у всьому розібратися.

Статті у базі знань:

Відеоуроки на YouTube-каналі (російською мовою):

Чи була ця стаття корисною?

Дякуємо за відгук!