HTTP (з англ. HyperText Transfer Protocol — протокол передачі гіпертексту) — це прикладний протокол передачі даних у мережі. Наразі його використовують для отримання інформації з веб-сайтів. Протокол HTTP заснований на використанні технології «клієнт-сервер»: клієнт, що відправляє запит, є ініціатором з’єднання; сервер, який отримує запит, виконує його і відправляє клієнту результат.

HTTPS (з англ. HyperText Transfer Protocol Secure — безпечний протокол передачі гіпертексту) — це розширення протоколу HTTP, що підтримує шифрування за допомогою криптографічних протоколів SSL и TLS.

Чим відрізняються HTTP від HTTPS

  • HTTPS не є окремим протоколом передачі даних, а являє собою розширення протоколу HTTP з надбудовою шифрування;
  • дані, що передаються за протоколом HTTP, не захищені, а HTTPS забезпечує конфіденційність інформації за допомогою шифрування;
  • HTTP використовує порт 80, HTTPS — порт 443.

Використання HTTPS

Забезпечення безпечної передачі даних потребують сайти, де вводять і передають конфіденційну інформацію (особисті дані користувачів, деталі доступу, реквізити платіжних карт) — на будь-яких сайтах з авторизацією, взаємодією з платіжними системами, поштовими сервісами. Шифрування таких даних дозволить запобігти їх перехоплення і використання третіми особами.

Для реалізації передачі даних за допомогою HTTPS на веб-сервері, що обробляє запити від клієнтів, повинен бути встановлений спеціальний SSL-сертифікат. Є сертифікати, які захищають тільки одне доменне ім’я. А є сертифікати, які забезпечують захист інформації доменного імені та всіх його субдоменів — Wildcard SSL. Також, якщо ви вирішили купити VPS для серйозного бізнес-проекту, то, ймовірно, вам знадобиться TrueBusinessID with EV сертифікат, що забезпечує вищий рівень безпеки вашого домену і додає зелений рядок у вікні браузера. Шифрування відбувається в обидва боки — як даних, які отримує клієнт, так і даних, які він відправляє на сервер.

Наявність SSL-сертифіката є одним з факторів ранжирування Google, тому перехід на протокол HTTPS впливає на підвищення позицій у пошуковій видачі Google. Хоча наразі цей фактор не має основоположного значення, його вплив на пошукові результати може збільшуватися в майбутньому.

Читайте також: