FTP означає File Transfer Protocol, українською — протокол передачі даних. Його використовують, коли потрібно швидко завантажити нові файли на хостинг, відредагувати або видалити старі.

Працювати з файлами можна і в панелі керування хостингом, але це займає більше часу. Знадобиться кожного разу заходити до панелі, спочатку переходити в одну папку, потім в іншу. Це не проблема, якщо потрібно завантажити файли лише раз. Але якщо ви працюєте з файлами на хостингу регулярно, FTP буде зручніше. Просто запускаєте програму та перетягуєте файли з однієї папки до іншої, ніби вони знаходяться на вашому комп’ютері.

Користуватися FTP можна у командному рядку або спеціальній програмі — FTP-клієнті. Командний рядок складніше, тому що у ньому немає графічного інтерфейсу і потрібно запам’ятовувати команди. У цій статті розповімо, як користуватися FTP-клієнтом.

Завантажити програму

Існує багато FTP-клієнтів: FileZilla, Total Commander, WinSCP, Macfusion, Nautilus. У цій інструкції ми покажемо, як працювати в FileZilla — найпопулярнішому з них. Спочатку зайдіть на офіційний сайт FileZilla. На головній сторінці натисніть «Download FileZilla Client».

Головна сторінка офіційного сайту Filezilla

Сайт сам визначить вашу операційну систему і запропонує завантажити програму саме для неї. Якщо помітите, що ОС визначилася неправильно, виберіть правильну версію трохи нижче.

Завантаження Filezilla з офіційного сайту

Якщо у вас 64-розрядної версії Windows або MacOS, при натисканні на кнопку «Download FileZilla Client» з’явиться віконце з двома версіями програми: платною і безкоштовною. Для роботи з файлами буде досить безкоштовної версії. Завантажте, встановіть і запустіть програму.

Під’єднатися до сервера

Для цього в FileZilla є два типи з’єднання: швидке або збережене.

При швидкому з’єднанні потрібно вводити менше даних, але підключення не зберігається. Доведеться вводити деталі заново кожен раз, коли заходите в програму.

При збереженому з’єднанні даних більше, але їх потрібно ввести один раз. Коли наступного разу зайдете в програму, потрібно буде тільки натиснути «З’єднати».

Форма для швидкого з’єднання розташована на верхній панелі програми:

Швидке підключення за допомогою Filezilla

Щоб створити збережене з’єднання, натисніть іконку сервера у лівому верхньому куті FileZilla:

Створення збереженого з'єднання в Filezilla

Відкриється вікно зі списком з’єднань. Щоб додати нове з’єднання, натисніть «Новий сайт»:

Додавання збереженого з'єднання для нового сайту в Filezilla

Поля в лівій частині стануть активні:

Заповнення полів для збереженого з'єднання в Filezilla

Протокол. Оберіть FTP для звичайного підключення, або SFTP для захищеного. На нашому віртуальному хостингу обидва протоколи доступні одразу. На VPS сервері та виділеному сервері за замовчуванням доступний тільки SFTP.

Хост. Введіть тут ваш домен, хостнейм або IP-адресу сервера. Ці дані зазвичай надсилають в листі про активацію хостингу. У нас ці листи називаються: «Ваш віртуальний хостинг готовий до використання», «Це ваш VPS готовий?» або «Виділений сервер замовляли?».

Порт. Якщо у вас віртуальний хостинг, введіть 21 в поле «Порт» для звичайного підключення, а для безпечного — 21098.

Якщо ж у вас VPS або виділений сервер, порт для безпечного підключення буде іншим — 22. Для звичайного порт такий же — 21.

Шифрування. Залиште запропонований варіант — «Використовувати явне FTP через TLS, якщо доступно».

Тип входу. Виберіть «Звичайний» або «Запит на пароль». У першому випадку FileZilla запам’ятає пароль і при наступному запуску потрібно буде тільки натиснути «З’єднати». У другому випадку — буде запитувати пароль при кожному новому запуску програми.

Користувач/Пароль. Використовуйте деталі входу до cPanel або root-доступи до сервера. В кінці натисніть кнопку «З’єднати».

Перевірте логін і пароль

Наша система безпеки блокує IP-адреси після двадцяти неправильних спроб увійти до облікового запису. На випадок, якщо зловмисник вирішить підібрати пароль.

Перевірте, чи немає в логіні та паролі помилок або зайвих пробілів. Якщо IP-адреса все ж заблокується, напишіть у підтримку. Ми знімемо блокування після перевірки.

Після підключення з’явиться вікно з попередженням. Воно з’являється, тому що FileZilla ще нічого не знає про SSL-сертифікат сервера, до якого підключається. Програма просить переконатися, що сертифікату можна довіряти. Натисніть «Ок».

Повідомлення буде вискакувати кожен раз, поки ви не поставите дві галочки в самому низу вікна: «У майбутніх сеансах завжди довіряти цьому сертифікату» і «Довіряти цьому сертифікату з-поміж списку альтернативних імен хоста».

Перевірка сертифіката при з'єднанні з сервером за допомогою Filezilla

Тепер розберемося, як працювати з файлами.

Завантажити та створити файл

Після підключення в програмі з’явиться 4 вікна. Зліва – файли на вашому комп’ютері, праворуч – на сервері:

Зовнішній вигляд Filezilla при відкритому з'єднанні з сервером

Спочатку оберіть в правій частині екрана папку на сервері, в яку хочете завантажити файл. Наприклад, якщо потрібно завантажити весь сайт, знадобиться коренева папка домену. Для основного домену на віртуальному хостингу це папка public_html. Для додаткового домену папка буде називатися по-іншому. Подивитися її можна в cPanel: блок «Домени», розділ «Дочірні домени».

Потім знайдіть у лівій частині екрана файл або папку, яку треба завантажити на хостинг, клацніть по ній правою кнопкою миші й оберіть «Відвантажити». Можна також просто перетягнути файл зліва направо.

Завантаження файлів на сервер за допомогою Filezilla

Щоб створити новий файл або папку, натисніть правою кнопкою миші в правій частині програми і виберіть, що саме хочете створити:

Створення каталогу або файлу на сервері за допомогою Filezilla

Щоб видалити файл з сервера, клацніть по ньому правою кнопкою миші й натисніть «Видалити». Також можете просто вибрати файл і натиснути кнопку «Delete» на клавіатурі.

Відредагувати файл

Щоб просто назвати файл по-іншому, клацніть по ньому правою кнопкою миші й оберіть опцію «Перейменувати». А щоб відредагувати, натисніть «Перегляд/Редагування».

Перейменування файлу або папки на сервері за допомогою Filezilla

За замовчуванням вміст файлу відкриється у програмі «Блокнот»:

Редагування файлу за допомогою програми Блокнот

Просто відредагуйте вміст і збережіть файл в меню «Файл» — «Зберегти». Коли закриєте текстовий редактор, програма попросить підтвердити зміни:

Підтвердження змін при редагуванні файлу на сервер за допомогою Filezilla

Якщо хочете використовувати інший текстовий редактор для роботи з файлами, оберіть «Налаштування» в меню «Редагування»:

Налаштування редагування файлів і каталогів на сервері в Filezilla

У вікні з налаштуваннями перейдіть до розділу «Редагування файлу», оберіть рядок «Використати настроюваний редактор» і натисніть «Перегляд». Після цього оберіть програму зі списку. Якщо потрібний редактор не з’явиться в списку програм, доведеться прописати шлях до .exe файлу програми вручну.

Зміна програми для редагування файлів за замовчуванням в Filezilla

Це все, що потрібно знати, щоб самостійно завантажити або відредагувати файли на сервері через FTP. Якщо у вас виникнуть труднощі або запитання, зв’яжіться з нашою службою підтримки. Будемо раді допомогти!