Вийти в онлайн бажають і бувалі власники бізнесу, і початківці стартапери. Але обидві категорії часто роблять типові помилки, які значно збільшують витрати на відкриття інтернет-магазину (включаючи гроші, час і енергію). Як результат, власники онлайн-ресурсів змушені згорнути свій сайт, а часом і бізнес в цілому.
Тож виникає питання: як відкрити інтернет-магазин в Україні з нуля і зробити його прибутковим? 🤔
Сьогодні ми розповімо про те, як відкрити свій інтернет-магазин: що потрібно продумати перед запуском онлайн-проєкту, як створити хороший інтернет-магазин покроково та як підвищити шанси на його успіх.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція у відеоуроках
Подивіться наші відеоуроки з WordPress на YouTube. У них ми показуємо, як відкрити інтернет-магазин з нуля: від огляду панелі управління WordPress і базової установки до створення логотипу та підключення оплати з доставкою. Вам буде просто створити свій інтернет-магазин, навіть якщо до цього ніколи не робили сайти.
👉 Як створити свій інтернет-магазин
Крок 0: Визначте, чи потрібен вам інтернет-магазин
Торгівля в інтернет-магазині вирішує багато завдань бізнесу:
- автоматизація продажу,
- облік асортименту і наявності продукції,
- онлайн-вітрина для всього спектру товарів,
- маркетинговий інструмент,
- аналітика основних показників продажу.
Але чи готовий ваш бізнес до вкладень в онлайн-продаж? Чи варто відкривати власний інтернет-магазин? Чи буде вигідно ведення продажу в мережі?
Наріжним каменем створення онлайн-магазину повинно бути розуміння, що ваш асортимент товарів або послуг буде продаватися, а, можливо, на них вже є попит офлайн або в соцмережах. Найбільшого успіху досягають онлайн-магазини, які доповнюють фізичні точки продажу та вже знайомі покупцям, а також ті, що роблять багато вкладень в рекламу.
Відкриття інтернет-магазину зменшить ваші витрати часу і енергії. Але існує ще ряд аспектів ведення бізнесу, які вам потрібно буде вирішувати:
- вибір товару,
- робота з постачальниками,
- закупівлі та постачання,
- адміністрування інтернет-ресурсу,
- маркетинг і збільшення обороту,
- логістика,
- обробка замовлень,
- організація доставки,
- юридичні та податкові нюанси.
Якщо ви готові до подвигу відкриття інтернет-магазину, то покрокова інструкція нижче стане вашим провідником.
Крок 1: Знайдіть свою нішу
Дайте собі відповідь на головне питання: який інтернет-магазин створити? Від того, що ви будете продавати, залежить не тільки успіх вашого підприємства в цілому, але і подальший план дій:
- пошук постачальників,
- закупівля товару,
- позиціонування,
- робота з клієнтами,
- реклама
і багато іншого.
Стаття з теми:
При виборі товару вам треба розуміти, чи він вже затребуваний на ринку:
Якщо товар популярний, ви точно отримаєте прибуток, але і конкурентів у вас буде багато. Щоб виділитися на ринку з популярним товаром, спробуйте вибрати більш вузьку тематику. Це приверне більше клієнтів. Наприклад, якщо вас цікавить робота з жіночим одягом, то більш вузьке спрямування —купальники або спідня білизна. Зробіть нішу ще більш цікавою покупцям — купальники або спідня білизна з індивідуальним пошиттям або ручної роботи.
Якщо товар маловідомий чи це товар-новинка, ви зустрінете малу кількість конкурентів або їх відсутність. Але також вам буде потрібно вкласти багато сил в популяризацію товару та отримання прибутку. Якщо ви не можете виділити багато грошей на рекламу, просувайте товар через людей: сарафанне радіо, бонуси і знижки за хороші відгуки в соціальних мережах.
Основні поради, як вибрати початкову нішу та визначитися, який інтернет-магазин краще відкрити:
- Вузьке спрямування дозволить уникнути високої конкуренції.
- Товари, в яких ви добре розбираєтеся, допоможуть зрозуміти потреби покупців, надати їм кращий сервіс і кращий товар.
- Малогабаритні та легкі в транспортуванні товари дозволять вам організувати склад у вас вдома. Це заощадить гроші на початковому етапі.
- Товар, який складно або неможливо знайти у конкурентів, підвищить попит.
- Враховуйте сезонність попиту.
- Товар, який можна купувати повторно, збільшує кількість постійних клієнтів. Наприклад, купівля декоративної чи доглядової косметики – це регулярний та нескінченний процес.
Отже, ви визначилися з нішею. Але не поспішайте продати все ваше майно, щоб закупити величезну кількість товару. Переконайтеся, що обрана ніша користується попитом. Для цього використовуйте спеціальні онлайн-ресурси зі статистикою.
Щоб зрозуміти, який інтернет-магазин відкрити, перевірте популярність товару у планувальнику ключових слів Google Ads. У цьому сервісі ви побачите середню кількість пошукових запитів за ключовим словом на місяць і коливання попиту на товар по місяцях. Щоб відкрити успішний інтернет-магазин, товар повинен залишатися популярним увесь рік.
Також дізнатися, чи є тематика інтернет-магазину перспективною, можна в Google Trends. Цей сервіс визначає популярність товару, аналізує сезонність і показує, в якому місті на товар найбільше попиту.
Крок 2: Вивчіть своїх покупців
Щоб розуміти, з чого почати відкриття інтернет-магазину, потрібно знайти свою аудиторію. Якщо ви почнете продавати наворочені девайси бабусям і дідусям, то нічого не заробите. Вам потрібно проаналізувати такі основні характеристики цільової аудиторії.
Вік
Залежно від віку люди можуть вести себе по-різному та мати різні пріоритети. Наприклад, старше покоління навряд чи буде купувати в інтернеті, тому що «ці ваші новомодні» технології не викликають у них довіри. Молоде покоління більш спонтанне та більш схильне до взаємодії з онлайн-магазинами.
Фінансовий стан
Якщо у покупців небагато грошей, вони будуть звертати більше уваги на ціну. Для них важливо знайти, де можна купити дешевше, а ще краще відшукати акції та розпродаж. Люди середнього достатку шукають якість, а потім звертають увагу на ціну. Багаті люди схильні до пошуку цікавих і ексклюзивних речей.
Сімейний статус
Зазвичай сімейні люди з дітьми поводяться не так, як холостяки й незаміжні жінки. Відповідно, це впливатиме на вибір товарів, а також їх рекламу.
Інтереси
Один з найбільш визначальних чинників. Навряд чи ви зацікавите людей, які стежать за правильним раціоном і здоров’ям, чіпсами та мівіною.
Зрозуміти, хто ваші покупці, можна через відповіді на наступні питання:
- Яку користь отримає покупець, якщо купить або використає ваш продукт?
- Чим цікавляться ваші покупці?
- Де географічно розташовані ваші клієнти?
- Яка стать, вік і освіта у вашої аудиторії?
- Який дохід у ваших покупців?
- Як вони зазвичай отримують інформацію, ТБ, соцмережі, спілкування зі знайомими?
Отримавши образ цільової аудиторії, ви зможете адаптувати дизайн і функціонал інтернет-магазину, а також знайти правильний підхід до реклами.
Крок 3: Визначте ваших постачальників
Просто знайти постачальників зазвичай не важко. Важко знайти хороших постачальників. Не зупиняйтеся на перших-ліпших пропозиціях, витратьте час, щоб відшукати надійних партнерів.
Орієнтуйтеся на наступні критерії:
- Розташування
Якщо ви перебуваєте в Харкові, а ваш постачальник в Івано-Франківську, то чи буде вам зручно чекати доставки товарів через всю країну? А якщо постачальник вашого унікального товару в Америці або Австралії? Важливо враховувати терміни поставок, щоб не втрачати клієнтів.
- Ціна та якість товару
Один єдиний негативний відгук про ваш товар може зіпсувати весь бізнес. Для нового інтернет-магазину з ще несформованою репутацією якість особливо важлива. Тому не ведіться на занадто низьку ціну. Ви можете зіткнутися з бракованою партією товару, від якої постачальник позбавляється за безцінь. Звичайно, якщо ви купуєте дешево у партнерів, то і для клієнтів зможете зробити ціну нижче або більше заробити. Але чи варто так ризикувати?
- Умови роботи
Чи працюють постачальники з оптом і роздробом? Якщо ви тільки починаєте бізнес, то бюджет може не потягнути великі закупівлі. Є також кілька схем взаємодії з постачальниками:
– придбання товару та зберігання на своєму складі,
– зберігання на складі постачальника та закупівля за наявністю,
– дропшиппінг, якщо ви думаєте, як відкрити інтернет-магазин без закупівлі товару. Ви купуєте товар у постачальника, виходячи з отриманих замовлень, і він сам відправляє їх вашому клієнту. Для новачків це може бути особливо важливим для мінімізації грошових витрат.
- Постачання
Оцінюйте терміни, умови та стабільність постачань. Також важливо уточнити пакування, в якому буде доставлятися товар.
- Оплата
Уточнюйте не тільки умови оплати, а й можливість відстрочки.
- Додаткові послуги
Залежно від типу товару, він може потребувати маркетингової підтримки або сервісного обслуговування. Добре, якщо постачальник готовий надати і супутні послуги.
Також не забувайте читати відгуки та спілкуватися з партнерами особисто до укладення договору.
Знайшли кілька постачальників товарів вашої ніші? Чудово, це дозволить уникнути потенційної залежності від конкретної компанії. Якщо постачальник змінить цінову політику або виникне проблема з наявністю товарів, ви зможете зробити замовлення в іншого партнера.
Крок 4: Вирішіть юридичні аспекти
В Україні діяльність онлайн-магазинів практично не відстежується податковою інспекцією. Але офіційне оформлення дозволить вам відкрити розрахунковий рахунок, на який можна приймати оплати. Для цього вам потрібно відкрити ФОП або ТОВ.
Дізнатися, як зареєструвати інтернет-магазин в Україні офіційно, краще у юристів і бухгалтерів. Ось кілька посилань на ресурси, де можна отримати безплатну консультацію цих спеціалістів:
- Безоплатна правова допомога
- Телеграм-бот безоплатної правової допомоги
- Безкоштовні консультації для майбутніх та досвідчених підприємців від Дія.Бізнес
Кожна з форм власності відповідає певним цілям.
ТОВ краще підійде в разі, якщо у вас є партнер з бізнесу. Це убезпечить кожного учасника офіційно: документи будуть містити інформацію про зобов’язання та частки засновників. У разі труднощів у відносинах з партнером, документація допомагає вирішити питання. Також такий тип реєстрації підійде, якщо:
- плануєте співпрацю з великими компаніями,
- існує ймовірність продажу бізнесу,
- будете залучати зовнішнє інвестування.
ФОП — це зареєстрована фізична особа-підприємець. Підійде, якщо:
- у компанії один засновник,
- засновник планує вільно розпоряджатися грошима,
- документально не буде введення в бізнес нових партнерів,
- не буде зовнішніх інвестицій.
Крім того, не забувайте, що існують різні системи оподаткування, а деякі види діяльності підлягають ліцензуванню.
Краще уточнити у бухгалтера чи податкового інспектора, як відкрити свій інтернет-магазин в Україні юридично правильно.
Крок 5: Виберіть ім’я для вашого інтернет-магазину
Правильно підібрана вивіска магазину — один із перших кроків, як зробити інтернет-магазин успішним.
Інтернет-магазин запам’ятовується покупцям за його вебадресою або, інакше кажучи, доменом.
Домен або доменне ім’я — це унікальна адреса сайту в інтернеті, за допомогою якої сайт можна знайти в браузері або пошуковику.
Якщо ви власник існуючого бренду, то варто вибрати співзвучне електронне ім’я. Наприклад, якщо ви вже маєте офлайн-магазин «Шовковий шлях», можна зареєструвати імена shovkovyy-shlyakh.com чи silk-way.com.
Якщо ви придумали ім’я, але воно вже зареєстровано кимось, не турбуйтеся. Можна подивитися ім’я в іншій доменній зоні або подумати над альтернативним написанням. Наприклад, ви хотіли mybestshop.com, то ось можливі варіанти: mybestshop.boutique, mybestshop.clothing, mybest.shop. Часом тематична доменна зона дозволяє зробити ім’я вашого бренду ще більш унікальним.
Щоб люди краще запам’ятовували домен, зробіть його якомога коротше та легше у вимові. Більше порад по темі ви знайдете в статті Як правильно вибрати доменне ім’я для сайту.
Крок 6: Виберіть будинок для вашого сайту — хостинг
🏠 Хостинг — це місце на сервері, де розміщується ваш сайт. Вартість такої послуги залежить від типу хостингу і провайдера.
Ми докладно розповідали про різні типи хостингу в статті Як вибрати хостинг.
Якщо коротко, необхідний тип хостингу залежить від того, який ресурс ви плануєте створювати. Новачки з невеликими інтернет-магазинами можуть почати з віртуального хостингу. Якщо ресурсів пакета не буде вистачати, ви завжди зможете змінити його на більш потужний пакет або тип хостингових послуг.
Важливо вибрати не тільки правильний тип послуги, а й надійного хостера. Вивчаючи хостинг-провайдерів, зверніть увагу на такі моменти:
- Скільки тарифів пропонує хостер і наскільки вони гнучкі.
- Які технічні характеристики серверів.
- Чи є можливість вибрати дата-центр — місцерозташування серверів.
- Як працює технічна підтримка: цілодобово чи ні, як швидко відповідає, як можна звʼязатися.
- Чи є тестовий період та які умови повернення грошей, якщо щось не підійде.
Стаття з теми:
Від вибору хостингу та хостера залежить працездатність вашого інтернет-магазину.
Наприклад, ви вирішили провести якусь акцію, клієнти активізувалися і вам посипалися замовлення. Сервер не витримав навантаження і «впав». Навряд чи ви і ваші клієнти будете в захваті від такого.
Тому тут не варто економити, а тим паче «вестися» на привабливі пропозиції типу «створи інтернет-магазин безкоштовно». Так-так, безкоштовний хостинг теж існує. Наші роздуми на тему, чому таку послугу не варто вибирати, читайте в статті 25 причин не використовувати безкоштовний хостинг.
І ще одна важлива річ: хостери часто пропонують безкоштовну реєстрацію доменного імені при замовленні хостингу. Це допоможе трохи заощадити.
Якщо ви хочете почати з невеликого та простого інтернет-магазину — спробуйте хостинг з конструктором сайтів 🔥
Конструктор схожий на Лєго: ви збираєте сторінку з готових блоків. Знання коду не знадобиться, навіть новачок зможе створити сайт з нуля за вечір.
Це чудовий варіант, якщо у вас невеликий асортимент товарів і ви не хочете витрачати зайві гроші та час на розробку онлайн-магазину.
В комплекті до хостингу ви отримуєте зручну панель керування, швидкі SSD-диски та розумну цілодобову службу підтримки 💪 А ще його можна тестувати безплатно протягом 30 днів.
Крок 7: Створіть інтернет-магазин
Якщо вам потрібен простенький інтернет-магазин з невеликим функціоналом, то ймовірно, ви можете впоратися самостійно. Для таких завдань існує ряд готових рішень: конструктори сайтів або CMS. Часто хостери включають можливість використовувати такі платформи в хостинговий пакет за замовчуванням. Перевага такого створення сайту — це дешево і швидко. Але унікальність і функціональність може страждати.
Подумайте, на чому створити інтернет-магазин. Якщо говорити про CMS, то найбільш популярними платформами для онлайн-продажів є: OpenCart, PrestaShop, Joomla, Magento, OsCommerce. Читайте про них у Плюси та мінуси 5 популярних движків інтернет-магазинів.
Крім того, не варто забувати про WordPress. Це найпопулярніша CMS в світі, яка також дозволяє створювати інтернет-магазини.
При купівлі на рік — знижка 20%
Якщо ж вам потрібен великий і складний інтернет-ресурс або ви просто не дуже впевнені в своїх силах, зверніться до професіонала. У розробника є досвід створення інтернет-магазину, але за цей досвід і якість доведеться заплатити.
При пошуку розробника сайту звертайте увагу на:
- портфоліо,
- відгуки,
- історію компанії-підрядника,
- які CMS використовуються при розробці,
- середню вартість і терміни розробки сайту,
- надання додаткових послуг: SEO-оптимізація, технічна підтримка, просування магазину.
На цьому етапі також важливо продумати контент, способи оплати та доставки.
Кожен товар в вашому магазині повинен мати зображення, опис, характеристики і властивості, а також ціну. Незалежно від розміру інтернет-магазину, в розробці сайту потрібно враховувати зручну систему пошуку та фільтрації контенту.
Інтернет-торгівля змушує продавців постійно підігрівати інтерес покупців новинками. Якщо на вашому сайті буде багато товарів, виділіть найпопулярніші або нові в окрему категорію з більш докладним описом і яскравим дизайном.
🔗 Як оформити картку товару інтернет-магазину
Наступний момент — це налаштування способів оплати. Це можуть бути готівкові та безготівкові варіанти. Простий вихід — це підключити агрегатор платежів. Він дозволяє використовувати на сайті кілька способів оплати: PayPal, пластикові карти, термінали оплати, SMS-платежі та інші варіанти.
Якщо говорити про доставку, то ви можете використовувати кілька можливостей для розрахунку цієї послуги на сайті: фіксована вартість доставки і калькулятори різних кур’єрських і поштових служб (Нова Пошта, УкрПошта, Iн Тайм, EMS і інші).
Якщо ж ви організуєте безкоштовну доставку при покупці на певну суму — це тільки стимулює ваших клієнтів купувати більше.
Стаття з теми:
Крок 8: Запускайте онлайн-ресурс
Щоб запустити інтернет-магазин, не обов’язково одразу розробляти його повну версію. Можна створити ресурс з мінімально допустимим функціоналом і починати заробляти гроші, поки решта ще в роботі.
Але недостатньо купити домен і завантажити сайт на хостинг, щоб відкрити інтернет-магазин як бізнес. Без просування ваш товар загубиться серед товарів конкурентів.
Що потрібно для відкриття та просування інтернет-магазину:
- Додати сайт в прайс-агрегатори: hotline.ua, price.ua.
- Налаштувати контекстну рекламу.
- Оптимізувати сайт для пошукових систем.
- Зайнятися зовнішнім SEO-просуванням.
- Просувати сайт в соціальних мережах.
Ви можете зайнятися розкручуванням інтернет-магазину самостійно за допомогою онлайн-інструкцій, або найняти для цього фахівців.
Після запуску та мінімального просування магазину вас чекають ще такі випробування, як:
- постійне наповнення сайту товарами, інформаційними сторінками,
- тестування та поліпшення ресурсу,
- аналітика та постійне просування сайту та товарів,
- розширення функціоналу сайту в міру необхідності та зростання.
Так що, незважаючи на пройдений шлях, ще не час для відпочинку.
Запуск онлайн-ресурсу для бренду — частина розвитку. Будь-який розвиток вимагає інвестицій, для створення інтернет-магазину більшою мірою — це час і зусилля. Проте тепер ви знаєте, як створити інтернет-магазин самому безкоштовно в Україні.
Ну, і як казав Скрудж МакДак: «Як я став таким багатим? Я був розумніше найрозумніших і наполегливіше найзатятіших!». Тож наберіться терпіння.
Читайте також: