Стаття від експерта з компанії Legal IT Group
У законодавстві України є поняття «доменне ім’я», а ось чітких критеріїв законного використання домену ще немає. В Україні не існує права на доменне ім’я як окремого виду прав. Через це упущення власники доменів потрапляють в неприємні ситуації, пов’язані з неправомірним використанням імені. Наприклад, людина може купити домен, який вже зайнято, незначно його змінивши: вставивши дефіс або помінявши одну літеру. Іноді це призводить до небажаного судового або арбітражного процесу. У статті разом із Legal IT Group розберемося, як захистити домен в арбітражі.
Якщо ви хочете захистити себе від захоплення домену, у вас повинна бути зареєстрована торгова марка, назва якої міститься в доменному імені. Наприклад, зареєструйте торгову марку Big dreams для домену bigdreams.com.ua. Це ключова вимога як для судового процесу, так і арбітражу.
Відмінності між судовим та арбітражним розглядом
Є два основних способи захистити домен і повернути його назад:
- судовий розгляд;
- арбітраж.
Це класична судова процедура. Ви, як позивач, говорите про посягання на торговельну марку та комерційне найменування і просите суд припинити використання домену. Цей варіант не заважає відповідачу зареєструвати ще тисячу схожих доменів. Більш вдалий варіант — вимагати через суд переделегувати домен вам. Так за вами залишиться виняткове право на доменне ім’я.
Перед подачею позову до суду вам потрібно визначити відповідача. Це часто довго і трудомістко. Особа, яка неправомірно використовує ваш домен, може в принципі не існувати, наприклад, якщо це ліквідована компанія. Тому найпростіше подати позов проти компанії-реєстратора домену та заощадити час. Однак все може бути складніше, якщо реєстратор домену (відповідач) — нерезидент України.
І навіть якщо ви переможете, відповідач може подати на апеляцію проти рішення суду. Тоді додатково доведеться просити суд призупинити використання домену на час судового розгляду. І весь цей процес може затягнутися на довгі місяці. Тому судова тяжба — однозначно не найшвидший і приємний варіант відібрати домен. А ще не забувайте про судові витрати та оплату юридичного супроводу.
Захист доменного імені в арбітражі
У випадку з арбітражем все простіше і швидше. Арбітраж — це позасудове вирішення спору, де сторони вибирають зі списку арбітрів (необов’язково юристів), які будуть вирішувати конфлікт на підставі правил, обраних сторонами. Список можливих арбітрів заявнику та відповідачу надсилає арбітражний центр. Найчастіше арбітраж проводиться в рамках спеціально створених міжнародних інституцій. Наприклад, суперечки щодо доменів регулює Всесвітня Організація Інтелектуальної Власності (ВОІВ).
Щоб спростити процедуру вирішення доменних спорів, в ВОІВ створили правила — Єдину політику вирішення спорів про доменні імена (UDRP). Ці правила регулюють суперечки між сторонами з різних країн без звернення до національного законодавства.
Зареєструйте свій домен з HOSTiQ.ua: це вигідно та зручно 🔥
✔️ Ми фіксуємо вартість доменів у доларах і зберігаємо її для продовження доменів у більшості зон. Ми не міняємо ціну як нам заманеться.
✔️ Ми реєструємо домени більше ніж в 1200 доменних зонах: якщо бажане імʼя зайнято в поширених зонах на кшталт .com чи .net, ви точно знайдете влучний аналог.
✔️ Разом із реєстрацією домену ви можете отримати безплатний хостинг із конструктором сайтів на місяць.
Якщо ви вже маєте зареєстрований домен, ви можете перенести його до нас. У нас цілодобова розумна служба підтримки та зручне керування DNS-записами. Обіцяємо піклуватися про ваш домен, як про свій 🙂
Плюси та мінуси арбітражного розгляду
Переваги використання арбітражу:
Швидкість — в середньому 60 днів. В цей термін входить: подача заяви про порушення, відповідь відповідача, розгляд справи та винесення рішення. Всі слухання абсолютно конфіденційні.
Відсутність бюрократії та жорсткого формалізму. При арбітражному розгляді вам не відмовлять у прийнятті заяви через чорний, а не синій колір пасти кулькової ручки.
Професіоналізм арбітрів. Всього їх 400 чоловік, це досвідчені фахівці з усього світу.
Фіксована вартість арбітражу. Якщо суперечка через 1-5 доменів, ціна всього процесу, який розглядається одним арбітром — $1500, за 6 і більше доменів — $ 2000. Якщо ви вирішили залучити трьох арбітрів, то вартість збільшується до $4000 і $5000.
Можна спрогнозувати результат суперечки. Рішення арбітрів часто однотипні, тому ви можете припустити результат арбітражу ще до подачі заяви. З рішеннями за попередніми спорах можна ознайомитися на сайті ВОІВ.
Рішення арбітра вважається фінальним. У відповідача немає ще двох або трьох ступенів процесу для оскарження. Винесли рішення — потрібно виконувати.
В цілому, арбітраж може відбуватися заочно, арбітри вивчають заяви обох сторін і на підставі цього приймають рішення. Коли ви берете участь в арбітражі в онлайн-форматі, ви економите гроші на переліт і проживання в місці розташування арбітражної інституції.
Але у арбітражу, як і у суду, є свої мінуси:
Рішення можна оскаржити в українському суді. В цьому випадку можна оскаржити тільки процедурні аспекти арбітражу, наприклад:
- несвоєчасне повідомлення відповідача,
- відсутність повноважень у арбітрів,
- відсутність прямої згоди сторін,
- недієздатність однієї зі сторін спору.
Однак політика UDRP детально регламентована і в ній добре описані всі терміни. Потрібно сильно постаратися, щоб довести, що одна зі сторін або арбітри порушили процедуру. Таким чином, суд або відхиляє оскарження, або скасовує арбітражне рішення. Змінити рішення арбітражу суд не може.
Арбітражний центр не може змусити реєстратора видалити або переделегувати домен. Якщо реєстратор не виконує вимоги добровільно, то заявнику доведеться звертатися до суду за виконанням рішення арбітражу. Це може затягнути процес, тому що українські суди переповнені справами.
Введіть ім’я вашого сайту
та перевірте, у якій зоні домен вільний для реєстрації
Процедура UDRP
Щоб захистити права на доменне ім’я за процедурою UDRP, переконайтеся, що:
- Доменне ім’я ідентично вашому товарному знаку або дуже схоже на нього. Наприклад, при пошуку вашого інтернет-магазину bigdreams.com.ua спливають варіанти bigbreams.com.ua або big4dreams.com.ua.
- У реєстранта домену немає прав або законних інтересів щодо домену. Іншими словами, у власника домену немає торгової марки з цим ім’ям.
- Доменне ім’я зареєстрували та використовують недобросовісно. Яскравий приклад несумлінного використання домену — кіберсквотинг.
Киберсквоттінг — це реєстрація доменних імен, що містять торговельну марку, людьми, у яких немає прав на цю ТМ. Часто це роблять для перепродажу доменних імен назад власникам товарного знака або щоб заманити відвідувачів на сторонні сайти.
- Реєстратор домену отримав акредитацію ICANN і прийняв політику UDRP. Це всі реєстратори gTLD-доменів, тобто .com, .net, .org та інших загальнотематичних зон, і реєстратори деяких національних доменів (ccTLD), тобто доменів із закінченням .ua, .us, co.uk. Повний список доменних зон ccTLD, для яких діє політика UDRP, можна знайти на сайті ВОІВ. Всі спори з цих доменів повинні вирішуватися за правилами UDRP. Але це не виключає можливість сторін у будь-який момент звернутися до суду.
Якщо ж ви зареєстрували унікальний домен, якого немає в списку, ви можете вказати в договорі про реєстрацію домену, що суперечки по ньому повинні передаватися на розгляд арбітражу за процедурою UDRP.
Якщо всі умови дотримуються, можна впевнено подавати заяву в один з центрів вирішення спорів за UDRP:
- Arab Center for Domain Name Dispute Resolution;
- Asian Domain Name Dispute Resolution Centre;
- Canadian International Internet Dispute Resolution Centre;
- The Czech Arbitration Court Arbitration Center of Internet Disputes;
- National Arbitration Forum;
- WIPO.
Заяви в будь-який з центрів можна подати онлайн. Рішення, винесені в цих центрах, мають абсолютно однаковий ступінь юридичної сили, тому вибирайте той, який вважаєте більш зручним. Ви знайдете інструкцію щодо подання та оплати, а також інформацію про можливе місце проведення процесу на сайті кожного з центрів англійською мовою. Для подачі заяви та супроводу справи вам не потрібно наймати адвоката або юриста.
Стаття з теми:
Сам процес досить простий і, як вже було сказано, займає не більше 60 днів.
Процедура арбітражу складається з восьми етапів:
Крок 1 Ви подаєте заяву через спеціальну онлайн-форму, яка є на сайті кожного центру.
Крок 2 Центр перевіряє скаргу на відповідність вимогам UDRP і вирішує, приймати її чи відмовити в розгляді.
Крок 3 Якщо всі вимоги було враховано, протягом 3 днів центр ініціює адміністративну процедуру і повідомляє про це заявника.
Крок 4 Заявник повинен самостійно повідомити відповідача про початок адміністративної процедури по UDRP. Протягом 20 днів з моменту початку адміністративної процедури відповідач повинен відправити відповідь на скаргу.
Крок 5 Після отримання відповіді центр призначає арбітра або арбітрів в рамках 15 днів.
Крок 6 Арбітри розглядають справу протягом 14 днів і направляють своє рішення в центр. Можливі тільки два варіанти вирішення: скасування домену або переделегування його заявнику.
Крок 7 Центр повідомляє сторони спору про рішення протягом 3 днів.
Навіть якщо відповідач не відправив відповідь на скаргу, це не завадить арбітражному процесу. Арбітраж відбудеться на підставі тієї інформації, яку надав заявник. Далі все буде за стандартною процедурою: арбітри виносять рішення та повідомляють про нього реєстратора домену.
Крок 8 На виконання рішення арбітрів у реєстратора домену є 10 днів: він повинен видалити або переделегувати домен заявнику. Але є нюанс: якщо відповідач почне судовий розгляд в будь-який момент арбітражного процесу, то реєстратор не зможе нічого зробити, поки не отримає рішення суду.
Таким чином, за 60 днів ви можете повернути собі право власності на доменне ім’я, минаючи бюрократію українських судів.
Пишіть в коментарях, чи стикалися ви або ваші знайомі з крадіжкою домену, і чи вийшло його повернути.