Домен не можна назавжди закріпити за собою. Зазвичай доменне імʼя можна зареєструвати для себе на термін від року до десяти років. Після цього домен треба буде продовжити. І за рік чи, тим паче, десять років після реєстрації домену про це легко забути.
Якщо ви забули вчасно сплатити доменне ім’я і воно протермінувалося, ця стаття для вас. У ній ми розповімо все про відновлення домену: що буде, якщо не продовжити домен, як відновити домен сайту та що робити, щоб більше його не втрачати.
Давайте розберемося, що відбувається, коли термін дії домену закінчується.
Нижче ми описуємо, як видаляються з реєстру домени з загальними зонами, на кшталт .com, .net, .biz, .org, .info, .top, .pro, .site. Багато національних доменів та деякі загальні мають власні правила видалення: свої етапи та свої терміни.
Припустимо, що ви зареєстрували домен і він діє до 1 березня. Після першого березня домен пройде 3 стадії:
Пільговий період продовження або Grace Period. Термін дії домену минув, ім’я перестало працювати, але його ще можна продовжити за звичайною ціною. Як правило, достатньо сплатити рахунок і домен через деякий час запрацює.
🕐 Термін пільгового періоду продовження — в середньому до 30-40 днів.
Період викупу або Redemption Period. Домен готується до видалення з реєстру.
Зазвичай в період викупу доменне ім’я продовжити ще можна, але з оплатою пені. Пеня може буде в кілька разів вища за звичайну ціну реєстрації домену. Реєстратори пояснюють високу ціну пені тим, що процедура відновлення домену складна та тривала. Вона вимагає ручного втручання, бо для продовження домену на цьому етапі реєстратору потрібно звернутися до центрального реєстру доменів.
Також в період викупу реєстратор може виставити ваш домен на аукціон. Такі видалені домени з історією користуються популярністю у SEO-шників. Якщо ви не встигнете викупити свій домен, його може викупити хтось інший.
Для продовження домену в період викупу необхідно звернутися до служби підтримки реєстратора.
🕐 Термін періоду викупу — в середньому до 30 днів.
Правила Redemption Period для доменів в українських зонах змінено
Реєстратори українських доменних зон помʼякшили умови продовження доменів, щоб допомогти українським підприємцям та власникам сайтів.
Якщо ви не мали змоги продовжити свій український домен і він перейшов у період викупу, до кінця воєнного стану його можна відновити за звичайною вартістю, без оплати пені.
Крім того, період викупу для українських доменів зараз триває не 30 днів, а теж до кінця воєнного стану.
Стаття з теми:
Період видалення або Pending Delete Period. На цьому етапі продовжити домен вже не вдасться. Домен повністю видаляють з реєстрів і незабаром він знову стане доступним для реєстрації.
🕐 Термін періоду видалення — в середньому до 5-7 днів.
Детальніше про життєвий цикл домену 📌
Розрахуємо для прикладу термін видалення домену my-domain.com:
40 днів період пільгового відновлення + 32 дні період викупу + 5-7 днів період видалення = 72-79 днів після закінчення терміну дії.
Як зрозуміти, на якому етапі видалення домен
Від етапу видалення залежить, чи можна домен продовжити. Найвірніший спосіб дізнатися, що зараз з доменом — написати у службу підтримки реєстратора.
Якщо служба підтримки з якихось причин недоступна, інший варіант — перевірити статус домену в базі даних Whois.
Це можна зробити за допомогою онлайн-сервісів, наприклад, ICANN Whois чи who.is. Введіть у пошуковий рядок ваш домен і натисніть «Lookup». Отримаєте подібний результат:
В розділі «Domain Information» вам потрібен рядок «Domain Status».
Певному етапу життєвого циклу домена відповідає певний статус. Якщо домен активний, в цьому рядку буде «ok» або «Active».
👉 Можливі статуси пільгового періоду продовження:
- AutoRenewGracePeriod
- autoRenewPeriod
- expired
В деяких випадках може не бути жодного з цих статусів, але не буде і статусів «ok» та «Active».
👉 Можливі статуси періоду викупу:
- RedemptionPeriod
👉 Можливі статуси періоду видалення:
- pendingDelete
Як повернути доменне ім’я, якщо воно видалене
Підсумуємо — якщо ваш домен протермінувався і ви збираєтеся його продовжити:
- Перевірте статус домену.
- Якщо домен в пільговому періоді — зазвичай достатньо сплатити стандартну ціну його продовження і через деякий час він автоматично запрацює.
- Якщо домен в періоді викупу — зверніться до служби підтримки, щоб сплатити стандартну ціну його продовження плюс штраф.
- Якщо домен в періоді безповоротного видалення — продовжити його не вдасться. Зачекайте до 5-7 днів і зареєструйте домен заново.
Якщо раптом домен в період викупу чи після остаточного видалення придбав хтось інший — це прикра ситуація, але не смертельна. Що робити в такому випадку:
- Зареєструйте новий домен. Можна зареєструвати таке саме імʼя, але в іншій доменній зоні. Наприклад, якщо у вас був super-shop.kyiv.ua, зареєструйте super-shop.com.ua чи super-shop.in.ua.
- Змініть домен сайту. Щоб відновити роботу сайту, замініть домен на новий. В статті, яку прикріпили на початку пункту, ми описали всі важливі етапи переходу на нове імʼя. Якщо все зробити правильно, ви не втратите трафік і клієнтів.
- Замініть домен на ресурсах, що посилаються на ваш сайт, на новий. Можливо ви розміщували свій магазин у прайс-агрегаторах чи рейтингах — не забудьте оновити там домен.
- Попередьте своїх клієнтів. В іншому випадку вони можуть сприйняти новий домен за фішинговий.
Введіть ім’я вашого сайту
та перевірте, у якій зоні домен вільний для реєстрації
Що робити, щоб більше не втрачати домен
Головне правило — продовжувати доменне імʼя вчасно. У багатьох реєстраторів для цього є опція автопродовження доменів. Увімкніть її для свого домену. Тоді по закінченню терміну реєстрації домену з вашої картки автоматично спишеться вартість його продовження. Ніякі додаткові дії не знадобляться.
Якщо ваш реєстратор не має функції автоматичного продовження доменів, встановіть нагадування в календарі, а краще кілька нагадувань.
Якщо ви забудете продовжити домен, він пройде три стадії видалення:
- пільговий період продовження, коли домен можна викупити за звичайною ціною;
- період викупу, коли домен можна продовжити за звичайною ціною + пеня;
- період видалення, коли домен вже не вдасться продовжити.
Кожна доменна зона може мати свої правила видалення доменів, але вище — стандартний порядок.
Реєстратори обґрунтовують високу ціну пені тим, що процедура відновлення домену складна та тривала. Для продовження домену на цьому етапі реєстратору потрібно звернутися до центрального реєстру доменів.
Найкращий спосіб — спитати це у реєстратора домену.
Якщо служба підтримки реєстратора з якихось причин недоступна — перевірте статус домену за допомогою сервіса ICANN Whois чи who.is.
Якщо статус AutoRenewGracePeriod, autoRenewPeriod чи expired — просто сплатіть продовження.
Якщо статус RedemptionPeriod, то найімовірніше вам доведеться заплатити пеню. Рахунок на продовження домену + суму пені виставляє реєстратор.
Якщо статус pendingDelete, то продовжити домен не вдасться. Дочекайтеся 5-7 днів, поки домен буде повністю видалено, та зареєструйте його знову.