📌 Спам-база – це список IP-адрес або доменів, які розсилають спам. Такі спам-бази найчастіше використовують поштові провайдери, щоб захистити своїх користувачів від тонн непотрібних та шахрайських листів.
Але насправді ніхто не застрахований від попадання до чорного списку доменів. До спам-бази або блекліста може потрапити невеликий інтернет-магазин, особистий лендінг та будь-який інший сайт, якщо пошуковик, поштовий сервер або антивірус вирішить, що домен неблагонадійний.
Якщо ваш домен потрапив до чорного списку, розсилки з нього з великою ймовірністю автоматично відправляться до папки «Спам». Тому, якщо вам важливо доставляти ваші листи до одержувачів, радимо регулярно перевіряти домен на наявність в спам-базах.
З цієї статті ви дізнаєтесь:
- що таке перевірка репутації домену та на що вона впливає;
- чому домени потрапляють до спам-баз та блеклістів;
- як перевірити домен у спам-базах;
- як перевірити чорний список IP-адрес;
- як видалити домен або IP зі спамлістів;
- що зробити, щоб не потрапляти до блеклістів.
Репутація домену тісно пов’язана із роботою доменної пошти. Листи відправника аналізують поштові сервіси одержувача, модератори поштових служб, спам-фільтри. Вони перевіряють, чи не надсилається з домену спам або підозрілий контент, і так оцінюють репутацію відправника.
Антивіруси та поштові сервери оцінюють репутацію відправника, перевіряючи домен на наявність у спам-базах.
Від результатів перевірки залежить, чи потраплять ваші листи до папки «Вхідні» або ж до «Спаму» 📩
Бравзери та пошукові системи теж використовують бази з підозрілими і небезпечними доменами та IP-адресами. Наприклад, Google веде свій «чорний список доменів» — Google Безпечний перегляд.
Перевірка домену в спам-базах — основний критерій при прийнятті рішення про репутацію сайту. Наявність домену в спам-базах завдає вагомої шкоди репутації сайту. Через це пошукові системи можуть навіть обмежити доступ до сайту.
Отже, репутацію домену та наявність домену в спам-базах відстежують:
- бравзери, антивіруси та пошукові системи, щоб застерегти користувачів від переходу на підозрілий або небезпечний сайт,
- поштові сервіси, щоб захистити користувачів від спаму.
Чому домени потрапляють до спамлістів
Часті причини потрапляння доменів до чорного списку:
❗️ Злом. Зловмисники зламали сайт і розсилають від вашого імені спам або розповсюджують шкідливий код.
❗️ Блокування через колишнього власника домену або IP-адреси. Можливо, з цього сайту або сервера розсилали спам і ресурс потрапив до спам-баз ще до вас.
❗️ Скарга відвідувача. Відвідувач сайту або одержувач листа поскаржився на розсилку, що містить рекламу чи контент, на які він не підписувався.
❗️ Спам-пастки. Поштові провайдери та антивірусні компанії використовують покинуті email-адреси, щоб знаходити несумлінних відправників. Такі адреси-пастки не дають згоди на надсилання листів, їхня мета – викрити спамера. Тому поштовики розцінюють усі вхідні листи на ці адреси як спам та блокують відправників.
❗️ Розсилки на неіснуючі адреси. Якщо серед одержувачів розсилок багато неіснуючих або видалених email-ів, адрес з помилками, домен може потрапити до блекліста.
Зареєструйте свій домен з HOSTiQ.ua: це вигідно та зручно 🔥
✔️ Ми фіксуємо вартість доменів у доларах і зберігаємо її для продовження доменів у більшості зон. Ми не міняємо ціну як нам заманеться.
✔️ Ми реєструємо домени більше ніж в 1200 доменних зонах: якщо бажане імʼя зайнято в поширених зонах на кшталт .com чи .net, ви точно знайдете влучний аналог.
✔️ Разом із реєстрацією домену ви можете отримати безплатний хостинг із конструктором сайтів на місяць.
Якщо ви вже маєте зареєстрований домен, ви можете перенести його до нас. У нас цілодобова розумна служба підтримки та зручне керування DNS-записами. Обіцяємо піклуватися про ваш домен, як про свій 🙂
Як перевірити домен на спамлісти
Якщо хочете, щоб ваш сайт не забанили пошукові системи, а ваші листи не були заблоковані або відправлені в папку «Спам», важливо час від часу проводити перевірку домену в спам-базах.
🔗 Щоб перевірити домен на блокування, використовуйте такі послуги:
- Spamhaus — один з найточніших спамлістів доменів та IP-адрес з гарною технічною підтримкою;
- MXToolBox — в одному сервісі зібрано більше ста блеклістів для перевірки домену та IP-адреси в чорних списках;
- URIBL — лише для доменів. Сюди краще не попадати, вибратися буде дуже складно.
Подивимося, як перевірити домен на наявність у спам-базах у сервісі Spamhaus. Перейдіть на сторінку перевірки та введіть ваш домен.
Якщо ви бачите повідомлення «domain.com has no issues», то сервіс не знайшов домен у спам-базах.
У MXToolBox ви побачите, у яких спамлістах сервіс перевірив ваш домен. Щоб перевірити домен у чорних списках, у розділі Blacklists введіть домен і натисніть кнопку «Blacklist Check».
Щоб моніторити, чи не потрапив ваш сайт до чорного списку пошукових систем, додайте сайт до Google Search Console.
Якщо ваш сайт вже додано до Search Console, на головній сторінці панелі адміністратора відкрийте звіт «Проблеми безпеки». У звіті з’явиться інформація, якщо система Google визначить, що ваш сайт був зламаний або небезпечний для відвідувачів. Наприклад, сторінки містять зловмисне програмне забезпечення або використовуються для фішингу.
Як перевірити поштовий домен на спам
Домен сайту та домен, з якого надсилається пошта сайту, можуть відрізнятися. Дізнатися поштовий сервер домену можна у сервісі 2ip.ua, ввівши доменне ім’я.
В іншому перевірка поштового домену на спам нічим не відрізняється від перевірки звичайного домену. Сервіси електронної пошти оцінюють безпечність кожного листа, використовуючи чорний список поштових доменів. Якщо поштовий провайдер, наприклад Gmail, виявить, що цей поштовий сервер знаходиться в чорному списку, поштовик надішле листа до спаму.
Якщо ви надсилаєте доменну пошту за допомогою Gmail і відправляєте 200-500 електронних листів на день, можете перевірити email на наявність у спам-базах за допомогою Postmaster Tools.
У сервісі є статистика за доменом та IP-адресою:
- репутація домену,
- репутація IP-адреси,
- відсоток спаму,
- помилки доставки в Gmail,
- звіти про листи, позначені як спам,
- email-автентифікація
- скарги на спам.
Google розділяє репутацію IP та репутацію домену, тому якщо хоча б один із показників змінюється, інструмент одразу дає зрозуміти, з чим саме виникла проблема.
Стаття з теми:
Як перевірити IP у спам-базах
Перевірка IP на спам відбувається так само, як і перевірка на спам домену. Очевидна відмінність у тому, що замість домену в блеклісті ви вводите IP-адресу. Якщо ви не пам’ятаєте IP-адресу домену, дізнатися її теж можна за допомогою сервісу 2ip.ua.
🔗 Щоб перевірити IP на блокування, використовуйте такі блеклісти:
- SpamCop Blocking List — чорний список та сервіс боротьби зі спамом;
- 2ip — перевіряє IP-адресу в шістдесяти спам-базах;
- Sender Score — блекліст тільки для IP-адрес, в ньому можна дізнатися репутацію відправника;
- Proofpoint IP Check — цей чорний список використовують сервіси Apple.
Для перевірки IP-адрес можна також використовувати Spamhaus і MXToolBox.
Так виглядає перевірка IP у спам-базах за допомогою сервісу 2ip:
Щоб побачити, в яких саме блеклістах сервіс шукав IP-адресу, натисніть «Display / hide information about verifiable blacklisted».
При купівлі на рік — знижка 30%
Як видалити домен та IP-адресу з чорного списку
Якщо перевірка домену на чорний список виявила домен у спамлістах, перше, що треба зробити — усунути причину блокування. Так у вас буде аргумент для видалення IP-адреси або домену з блекліста, плюс ви не потрапите в чорний список повторно.
Після усунення причини блокування надішліть запит на виведення адреси з блекліста.
🔗 Використовуйте сервіси з опцією видалення зі спамлістів, наприклад:
Висновок займає від дня до кількох тижнів, залежно від ступеня тяжкості «бана»: автоматичний, ручний, бан антивірусного сервісу.
Найшвидше з блеклістів виключає домен або IP-адресу Google: як правило, це доба, якщо домен опинився в спам-базах внаслідок автоматичної перевірки. Якщо ж до сайту застосовувалися ручні санкції, це займе більше часу — до декількох тижнів.
Щоб виключити сайт із чорного списку Google, потрібно:
- Усунути причини, що спричинили проблеми.
- Додати сайт до Google Search Console.
- За допомогою Google Search Console надіслати запит на зняття санкцій.
Як не потрапляти у спамлісти
Щоб уберегти свій домен від влучення в спамлісти, краще займатися профілактикою:
- Захистіть сайт від злому: встановіть антивірус, SSL-сертифікат, складні паролі, регулярно оновлюйте програмне забезпечення.
- Використовуйте подвійне підтвердження згоди на розсилку Double Opt-In. При підписці в першому листі просіть підписників підтвердити свою згоду на розсилку. Так ви не потрапите до спам-пасток та убезпечите себе від скарг на спам.
- Передбачте простий спосіб відписки.
- Не надсилайте розсилку одержувачам, які не відкривають листи, регулярно чистіть клієнтську базу, видаляйте недіючі адреси.
- Використовуйте сервіси моніторингу безпеки та перевірки листів на спам.
- Підключіть до поштового сервера виділену IP-адресу. Загальна IP-адреса для надсилання розсилок може призвести до того, що ваша репутація постраждає через погану репутацію інших користувачів.
- Перевірте перед відправкою, чи не внесено вашу IP-адресу в блеклісти.
- Додайте до форми підписки капчу.
- Нарощуйте обсяг розсилок поступово, слідкуйте за обмеженнями поштових сервісів.
- Надсилайте тільки якісний та корисний контент.
Шпаргалка: як перевірити домен на спам, як перевірити IP у спам-базах
Перевірка домену на спамлісти повинна бути регулярною, якщо ви хочете, щоб ваші листи доходили до одержувачів. Перевірити домен у спам-базах можна за допомогою онлайн-сервісів Spamhaus та MXToolBox. Ці ж сервіси допоможуть перевірити IP на блокування.
Головне правило для того, щоб не опинитися у спам-базах – не спамити.
В іншому, за допомогою профілактики ви зменшите шанс попадання в блеклісти до мінімуму:
- убезпечте сайт від злому;
- поставте капчу у форму підписки та просіть підтвердити підписку на розсилку в першому листі;
- регулярно чистіть базу від неактивних передплатників.
Якщо ви знайшли свій домен або IP-адресу в спам-базі, порядок дій такий:
- Дізнайтеся, за що домен або IP-адреса додали в спам-базу.
- Усуньте причини блокування.
- Надішліть запит у спам-базу, де ви знайшли домен або IP-адресу, на виведення з чорного списку.
Якщо у вас виникнуть питання — пишіть нашій службі підтримки. Вони підкажуть, як дізнатися домен електронної пошти, як дізнатися поштовий сервер домену та як перевірити домен у спам-базах.