Зараз неможливо уявити, щоб будь-яка компанія, яка хоч трохи поважає себе, не мала представництва в інтернеті, а саме — свого сайту. Та що там компанія, у наш час будь-яка людина може створити свій сайт-візитку чи інформаційну сторінку, блог чи форум, інтернет-магазин чи будь-який інший інтернет-ресурс. Причому зробити це може кожен, від школяра до пенсіонера, і не потрібно мати складні технічні знання.
Про що в першу чергу потрібно потурбуватись, якщо ви вирішили створити свій сайт? Незалежно від мети вашого онлайн-ресурсу, головне — це як мінімум недорога реєстрація домену, якщо проєкт обмежений у бюджеті, та купівля хостингових послуг.
Як підібрати доменне ім’я ми вже писали, а ось з хостингом розбиратимемося в цій статті. Види хостингових послуг різноманітні та вибираються в залежності від складності вашого сайту та загальних цілей використання хостингу.
Якщо ви зіткнулися з необхідністю покупки хостингу, але такі питання, як: що таке VPS-хостинг, у чому різниця між VPS і VDS, чим відрізняється віртуальний хостинг від VPS, а VPS від виділеного сервера — поки залишаються для вас без відповіді, читайте цю статтю.
Для початку важливо зрозуміти, чому ви не зможете обійтися без хостингу, якщо вирішили робити сайт. Кожен сайт складається з певної кількості взаємопов’язаних файлів та баз даних. Для глобального відображення вашого сайту в Інтернеті, необхідно зробити ці файли загальнодоступними.
Звичайно, ви можете обладнати вебсервер у себе вдома на локальному комп’ютері, але це складно: по-перше, вам потрібно буде постійно стежити за стабільним інтернет-з’єднанням на вашому комп’ютері, по-друге, швидше за все, вам буде потрібно дороге та потужне обладнання, і по-третє, вам потрібно добре розумітися на різних технічних нюансах. А найпростішою причиною того, що ваш сайт раптом зникне із загального доступу в інтернет, може стати відключення електрики у вас вдома.
Що таке хостинг 🔎
Хостинг — це послуги з надання частини ресурсів сервера або всього сервера, який завжди знаходиться в мережі, для розміщення інформації на ньому.
ВІДЕО ЗА ТЕМОЮ:
Прочитати статтю — добре, а прочитати статтю
і подивитися відео — ще краще!
Дивіться наше відео, що таке хостинг для сайту
Які види хостингу бувають
Різні види хостингу відрізняються за можливостями та обмеженнями для користувачів. Основних видів хостингу три — віртуальний хостинг, VPS/VDS та виділений сервер. Є ще такі види хостингу, як колокейшн (colocation) та хостинг для реселерів, про них ми також розповімо нижче.
Віртуальний хостинг
Віртуальний хостинг (shared-хостинг) — це такий вид хостингу, при якому сервер поділений на велику кількість акаунтів, що ділять одні й ті самі IP-адреси. Віртуальний хостинг сайтів найпоширеніший і економічний, але має ряд обмежень. Варто розуміти, що деякі ресурси (оперативна пам’ять, трафік, процесорний час) усі користувачі на одному сервері ділитимуть між собою. Тим не менш, якщо у вас невеликий сайт, ресурс з невисокою відвідуваністю, то вам віртуальний хостинг повністю підійде.
Якщо ви не можете визначити скільки ресурсів потрібно для нормальної роботи вашого сайту, то цілком спокійно можна почати з одного з найпростіших тарифних планів. Якщо ваш сайт розростеться і вимагатиме більше ресурсів, ви зможете змінити тариф на більший. На що потрібно звернути увагу в першу чергу:
- дисковий простір;
- обмеження трафіку;
- характеристики баз даних;
- кількість сайтів (доменів), які ви можете розмістити в одному обліковому записі;
- кількість піддоменів та паркованих доменів;
- можливість купівлі власної IP-адреси;
- кількість можливих FTP-акаунтів;
- кількість поштових облікових записів (ящиків), які ви зможете створити в одному акаунті хостингу.
Це одні з найважливіших параметрів, які розрізняють можливі пакети віртуального хостингу. Але якщо ви тільки починаєте ваш шлях вебмайстра, то не варто зациклюватися на всіх цих тонкощах, адже ви завжди зміните тарифний план у вибраного хостинг-провайдера.
А ось при виборі хостинг-провайдера важливо звертати увагу на наявність та тривалість тестового періоду. Можливість протестувати послугу перед її покупкою є практично у всіх хостинг-провайдерів, проте тривалість тестування всі пропонують різну. У когось це 3 дні, у когось 7, а хтось дасть вам безкоштовно користуватися послугами протягом місяця.
Важливо згадати і про контрольну панель керування, за допомогою якої ви зможете керувати своїм хостингом. Контрольних панелей існує багато, але у випадку з віртуальним хостингом на провідній позиції знаходиться cPanel — універсальна та водночас інтуїтивно зрозуміла навіть недосвідченому користувачу система.
Віртуальний хостинг — це як гуртожиток. У кожного мешканця є своя кімната, але кухня та санвузол спільні.
Для чого підійде віртуальний хостинг: для простих сайтів-візиток, інформаційних сайтів, середніх за трафіком блогів і форумів, а також інтернет-магазинів з мінімальними вимогами.
Переваги:
- низька вартість;
- зрозуміле навіть новачкам керування своїм хостинговим акаунтом через зручну панель;
- повна підтримка хостингового провайдера при проблемах, пов’язаних із роботою сервера.
Недоліки:
- обмежені адміністративні права;
- неможливість визначати програмну конфігурацію;
- необхідність ділити деякі серверні ресурси з іншими обліковими записами, розташованими на тому ж сервері, що і ваш.
Віртуальні виділені сервери (VPS/VDS)
Віртуальний виділений сервер передбачає, що фізичний сервер поділено на кілька віртуальних серверів, кожен із яких абсолютно ізольований від інших, має власну операційну систему та може бути перезавантажений незалежно від інших серверів.
Чим відрізняється VDS від VPS? Нічим, ці дві абревіатури означають одне і те саме. VDS від англ. — virtual dedicated server, а VPS — virtual private server. Dedicated і private можна сприймати як слова-синоніми.
Кожен віртуальний сервер ділить між собою ресурси фізичного сервера, але вони відділені один від одного.
Якщо на одному VPS-сервері виникають будь-які проблеми або він споживає дуже багато ресурсів, то на інші VPS, розташовані на цьому ж фізичному носії, це ніяк не вплине. Послуга VPS є як би проміжною між віртуальним хостингом та повноцінним виділеним сервером.
Є безліч позитивних сторін вибору VPS-сервера: він значно дешевший за повністю виділений сервер, але має практично ті ж можливості; дає більше свободи та гнучкості порівняно з лімітами та обмеженнями віртуального хостингу. Якщо порівнювати VPS із віртуальним хостингом, то на останньому ви маєте вкрай обмежені адміністративні права та не можете визначати програмну конфігурацію. Можливості VPS включають виконання будь-яких дій з вашої контрольної панелі і вам немає необхідності звертатися в технічну підтримку кожного разу, коли необхідно щось оновити або налаштувати.
Стаття з теми:
З VPS ви обмежені лише можливостями вибраного сервера, тому вибирайте досить потужний для потреб вашого сайту. Якщо ви думаєте, що не маєте необхідних технічних знань, то багато хостингових провайдерів надають послугу повного адміністрування вашого VPS за додаткову плату. У різних хостингових провайдерів набір послуг, що входять до базового адміністрування (тобто, те, що вже входить у вартість самого VPS) та повне адміністрування (за додаткову плату), може відрізнятися. VPS-сервер з повним адмініструванням дозволить вам керувати сервером з такою самою легкістю, як і віртуальним хостингом. Так, у такому разі у вас не буде рутового (адмінського) доступу до сервера, але ви все ще прийматимете рішення про функціонування сервера.
Також, якщо вам не потрібна допомога хостинг-провайдера на постійній основі, ви можете скористатися послугою типу «системне адміністрування на вимогу», вартість якої визначається погодинно або щохвилини.
VPS-сервер — це ідеальне рішення щодо співвідношення ціни та якості для більшості великих сайтів, а також проєктів, яким потрібне налаштування операційної системи.
Важливо, що на відміну від віртуального хостингу, ви не отримаєте графічну панель керування типу cPanel за замовчанням. Управління хостингом здійснюється за допомогою SSH або ви можете самостійно встановити панель керування.
Ми, наприклад, пропонуємо VPS сервери з віртуалізацією KVM, які дозволяють працювати з такими панелями керування хостингом як DirectAdmin, cPanel та безкоштовною Webuzo.
Функціональна частина віртуального виділеного сервера здебільшого практично нічим не поступається реальним серверам. Повний root-доступ дозволяє встановлювати будь-які доповнення та тонко підлаштовувати конфігурацію сервера під ваші потреби.
VPS це як багатоквартирний будинок, де в кожній квартирі господар встановлює свої правила.
Для чого потрібний VPS: для великих вебпроєктів, що вимагають налаштування операційної системи та самостійного визначення різноманітних програмних конфігурацій.
Переваги:
- необмежені адміністраторські права та root-доступ;
- можливість визначати програмну конфігурацію;
- незалежність від інших користувачів, розташованих на цій же фізичній машині;
- виділені ресурси віртуального сервера.
Недоліки:
- ціна вища, ніж на віртуальний хостинг;
- потужність VPS все одно нижча, ніж у виділеного сервера;
- Проблеми в адмініструванні за відсутності необхідних знань.
При купівлі на рік — знижка 30%
Виділені сервери
Виділений сервер — це послуга, при якій ви отримуєте фізичну машину у своє повне розпорядження та сплачуєте виключно за її оренду. Це найпотужніший варіант хостингу, який підходить для сайтів із найвищими вимогами. Як і у випадку з VPS-серверами, відсутність специфічних технічних знань не є на заваді управлінню виділеним сервером, оскільки цей тип хостингу також у більшості випадків передбачає можливість повного адміністрування за додаткову плату.
Однією з основних переваг виділеного сервера є можливість докупити певні ресурси без переїзду на новий сервер. Якщо така необхідність виникає на віртуальному хостингу, то ви будете змушені змінити свій тариф на більш високий. З VPS-серверами дещо простіше і у вас зазвичай є можливість докупити деякі ресурси, але при цьому вони будуть досить обмежені. У той же час для виділеного сервера можна легко докупити додатковий трафік, гігабайти RAM, збільшити швидкість порту та додати додаткові жорсткі диски.
Уважно вивчайте технічні характеристики серверів, оскільки деякі з них можуть бути більш гнучкими до можливості додавання ресурсів, ніж ті, які зазвичай коштують дешевше.
Виділений сервер це як особистий особняк, повністю ізольований від інших будинків. Ви є повноправним господарем і жодні проблеми, що відбуваються в інших будинках, не можуть на вас вплинути.
Для чого підійде виділений сервер: для сайтів з великою відвідуваністю та високими ресурсними вимогами, розміщення програм, роботи з великими базами даних.
Переваги:
- повний root-доступ до сервера;
- можливість повністю визначати програмну конфігурацію;
- можливість докупити певні ресурси без переїзду на новий сервер;
- можливість забезпечити максимальну безпеку та потужність.
Недоліки:
- висока вартість оренди;
- проблеми в адмініструванні за відсутності необхідних знань.
Хостинг для реселерів
Реселінг хостингу — цей вид хостингу дозволяє перепродавати хостингові послуги. По суті ви отримуєте від хостинг-провайдера обліковий запис, який можете розділити на дрібніші хостингові облікові записи та продавати їх під вашим брендом. При реселінг хостингу ви отримуєте більш розширений доступ до сервера, ніж рядовий користувач віртуального хостингу, з можливістю керувати іншими хостинговими обліковими записами.
Незважаючи на це, даний тип хостингу відноситься до віртуального хостингу, просто з іншими умовами.
Колокейшен хостинг
Такий тип хостингу передбачає розміщення вашої фізичної машини у дата-центрі хостингового провайдера. По суті, ви орендуєте місце, де розміщується ваш фізичний сервер, а також послуги підключення до інтернету та систем енергопостачання та охолодження. За все інше, що відбувається на вашому фізичному сервері, відповідаєте лише ви самі.
Стаття з теми:
Як вибрати дата-центр для розміщення сайту
Більшість хостингових провайдерів розміщують свої сервери у різних дата-центрах, розташованих у всьому світі. Це ще один важливий пункт, на який ви повинні звернути увагу. Як правильно вибрати дата-центр?
Логічніше вибирати дата-центр, розташований максимально близько до цільової аудиторії вашого сайту. Якщо ваші користувачі надто віддалені від дата-центру, це може створити ряд затримок і в цілому проблем з їх доступом до вашого сайту.
Також важливо враховувати, що вміст деяких вебсайтів може порушувати законодавство тієї країни, де розташований дата-центр. Тому, щоб уникнути можливих скарг на незаконний контент, краще відразу переконатися, що тематика вашого сайту не суперечить законодавству.
FAQ: які бувають види хостингу 📌
Основні види хостингу:
- віртуальний хостинг;
- віртуальний приватний сервер, тобто VPS/VDS;
- виділений сервер;
- колокейшн.
Кожен з них має свої плюси та мінуси та підходить під різні завдання.
Віртуальний хостинг — це вид хостингу, при якому ресурси одного сервера діляться між великою кількістю облікових записів користувачів. Віртуальний хостинг часто радять новачкам, тому що зазвичай він вже повністю налаштований для роботи, достатньо завантажити файли сайту.
VPS і VDS — це одне і те саме, абревіатури від virtual private server і virtual dedicated server. У перекладі — віртуальний приватний сервер.
Віртуальний приватний сервер — це вид хостингу, у якому фізичний сервер поділено на кілька віртуальних серверів, кожен із яких абсолютно ізольований від інших.
Послуга VPS є як би проміжною між віртуальним хостингом та справжнім фізичним виділеним сервером.
Виділений сервер — це повноцінний фізичний сервер, закріплений за клієнтом. Це найпотужніший варіант хостингу, який підходить для сайтів із найвищими вимогами.
Реселер-хостинг — це підвид віртуального хостингу. З ним ви можете перепродавати хостингові послуги. Ви отримуєте від хостинг-провайдера обліковий запис, який можете розділити на дрібніші хостингові облікові записи та продавати їх під вашим власним брендом.
Серверам потрібна певна температура, рівень вологості, стабільний інтернет та електропостачання. Компанії, які мають свої сервери, але не хочуть стежити за цими умовами, вибирають колокейшн.
Колокейшн — це послуга оренди місця для серверів у дата-центрі.
Вибирайте дата-центр, що знаходиться максимально близько до цільової аудиторії вашого сайту. Чим далі сервери від відвідувачів сайту, тим довше він відкриватиметься.
Можливо, після нашої статті ви замислилися про те, як змінити хостинг сайту з одного типу на інший. У такому разі уважно вивчіть усі переваги та недоліки типів хостингу, які вас цікавлять. Адже якщо з керуванням віртуальним хостингом легко впоратися та розібратися з його тонкощами з мінімальними витратами часу, то у випадку з VPS і виділеним сервером вам може знадобитися допомога адміністратора або розробника.