Якщо ви збираєтеся зробити свій сайт, будьте готові до того, що найчастішими словами в будь-яких інструкціях будуть «хостинг», «доменне ім’я» та «піддомен». Для створення сайту вам доведеться дізнатися, що це за терміни, у чому різниця між хостингом та доменом і чим відрізняється домен від сайту.
Ми спробуємо розповісти, що таке хостинг і домен, простими словами, також пояснимо, як вибрати домен і хостинг для сайту.
Домен, піддомен та сайт
🔎 Доменне ім’я — це ім’я сайту або «адреса», за якою сайт знаходять в інтернеті. Це літерна альтернатива IP-адресі сайту. Щоб відкрити сайт, раніше доводилося вбивати довгі комбінації цифр IP-адрес. Присвоєння домену до IP-адреси вирішило цю проблему. Вводити домен youtube.com швидше, ніж 142.251.37.110, а запам’ятовувати простіше.
🔎 Піддомен або субдомен — це домен третього рівня та вище, частка ліворуч від доменного імені. Наприклад, частина drive в drive.google.com – це піддомен.
Субдомени використовують, коли хочуть присвоїти окремій частині сайту унікальне ім’я. Наприклад, сайт фірми розміщують на домені, а її блог – на піддомені.
🔎 Сайт — це сторінка або кілька сторінок в інтернеті, які об’єднані в одне ціле доменом, загальною тематикою та дизайном. Докладніше про те, з чого складається сайт, читайте на сторінці Що таке веб-сайт.
Різниця між сайтом та доменом у тому, що домен – це адреса сайту, а сайт – одна, дві або більше логічно пов’язаних сторінок під цією адресою.
Закріплюємо інформацію та розбираємо як приклад docs.microsoft.com:
- docs — піддомен, за допомогою якого окремому розділу Google надається ім’я. Піддомен може створити лише власник домену.
- microsoft.com – основний домен, ім’я сайту.
- сайт – контент, який відображається після введення https://docs.microsoft.com в адресний рядок.
Потрібен сайт?
Зробити сайт самому для бізнесу або хобі з нашими готовими рішеннями легко як раз-два-три. Безкоштовний тест 30 днів!
Чим домен відрізняється від хостингу
Розглянемо відмінність домену від хостингу.
Кожен сайт складається з набору файлів: зображення, тексти, відео, технічні файли.
🔎 Хостинг — місце, де зберігаються файли сайту. Файли лежать на спеціальних серверах, що працюють цілодобово. Сервери зберігають файли з контентом та завантажують їх, коли користувачі заходять на сайт.
Купівля хостингу дорівнює оренді місця на сервері. Компанії, що продають хостинг, називають хостинг-провайдерами або хостерами.
За бажанням сайт можна розмістити і на домашньому комп’ютері, але для цього потрібні особливі умови:
- електроживлення та інтернет без перебоїв,
- програмне забезпечення для роботи сайту,
- статична IP-адреса.
Основний мінус – на домашньому комп’ютері неможливо гарантувати постійну роботу сайту. Проблеми з інтернетом або відключення електрики зроблять сайт недоступним.
Тому хостинг-провайдери мають таку популярність — вони забезпечують безперебійну роботу сайту.
📌 Тобто домен та хостинг виконують різні функції: домен називає сайт та допомагає знайти його в мережі, а хостинг зберігає файли сайту для відображення контенту.
Як вибрати домен та хостинг для сайту
При виборі домену потрібно:
1️⃣ Вибрати доменну зону – регіональну або тематичну.
Регіональні доменні зони вказують на те, в якому географічному регіоні є основна аудиторія сайту. Це може бути домен країни: .ua, .us, .ca, регіональний домен: .asia, .eu, або домен області: .chernihiv.ua, .kharkiv.ua.
Наприклад, зона .kyiv.ua підійде для сайту, орієнтованого на аудиторію з Києва.
Тематична зона не прив’язана до геопозиції та допомагає відобразити тематику сайту: .blog, .photo, .cafe, .technology, .fashion, .christmas.
2️⃣ Придумати короткий домен, що запам’ятовується.
Що коротше, то краще, тому придумайте домен, у якому не більше одного-двох простих слів. Просте ім’я сайту простіше запамʼятати, а доменне ім’я, що запам’ятовується, легше знайти в інтернеті.
3️⃣ Відобразити тематику в доменному імені.
Наприклад, сайт для продажу шкарпеток — shkarpetky.ua. Вже по імені домену користувач зрозуміє, чого чекати.
Введіть бажане ім’я вашого сайту та перевірте, в якій зоні домен вільний для реєстрації 👇
Іноді ідеальне доменне ім’я вже може бути зайняте і потрібно шукати інші варіанти. На допомогу приходять генератори доменних імен за ключовими словами. Це спеціальні сервіси, що допомагають знайти доменне ім’я, виходячи з побажань власника сайту.
Принцип роботи онлайн-генераторів доменів простий — введіть одне або кілька ключових слів, які хотіли б бачити в доменному імені. Онлайн-генератор проаналізує слова та підбере кілька варіантів для імені сайту.
Деякі сервіси видають варіанти доменів із синонімами вихідних ключових слів. Так ви знайдете оригінальні варіанти, про які навіть не замислювалися.
Приклади онлайн-генераторів доменів:
Обидва сервіси не тільки перебирають усі можливі комбінації, використовуючи ключові слова, але й перевіряють, які домени доступні для реєстрації.
Стаття з теми:
Як тільки визначилися з доменом — настав час вибирати хостинг.
Спочатку виберіть тип хостингу: віртуальний, хмарний, ВПС-хостинг або виділений сервер.
Для новачків підійде віртуальний хостинг або хмарний хостинг, в якому клієнт налаштовує та адмініструє лише сам сайт. Складною серверною частиною такого хостингу займається хостинг-провайдер.
ВПС-хостинг та виділені сервери орендують люди з досвідом адміністрування серверів. Цей хостинг можна налаштовувати більш тонко та використовувати більше варіантів програмного забезпечення.
Вибирайте тариф хостингу, орієнтуючись на такі критерії:
- Тип вашого сайту. Для блогу підійде віртуальний хостинг. Хмарний хостинг використовують для великих інтернет-магазинів з великою кількістю транзакцій, тому що він дає ще більше гарантій безперебійної роботи. Для лендингу чи односторінкового сайту підійде будь-який мінімальний тариф хостингу.
- Обмеження тарифу. У деяких тарифах хостери можуть обмежувати кількість файлів, що завантажуються, або сумарне навантаження на процесор на день. Уточніть цю інформацію заздалегідь у служби підтримки.
- Безпека, захист та надійність. Звертайте увагу на те, чи є у тарифі антивірус та резервне копіювання. Антивірус захистить ваш сайт від заражень, які можна підхопити, наприклад, під час оновлення шаблону сайту або його плагінів. Автоматичне резервне копіювання врятує у ситуації, якщо щось пішло не так.
- Додаткові опції. У тарифи хостингу часто входять безкоштовні домени та подарункові SSL-сертифікати. Наприклад, ми при покупці віртуального хостингу або VPS відразу на півроку та більше безкоштовно зареєструємо для вас домен на 1 рік в одній з найпопулярніших зон: .com, .org, .net, .com.ua, .in.ua.
Як правило, змінити тарифний план хостингу на більше або менше можна в будь-який момент використання послуги.
Ще при виборі хостинг-провайдера радимо звернутися до технічної підтримки хостера. Так ви і отримаєте відповіді на питання, що залишилися, і оціните рівень обслуговування клієнтів.
Щоб дізнатися більше про види хостингу та їх особливості, читайте статтю Як вибрати хостинг.
Деякі хостинг-провайдери пропонують безкоштовний хостинг. З очевидних плюсів – не потрібно платити за хостинг і часто є готові шаблони для створення сайту.
Але безкоштовний хостинг має і явні мінуси:
- провайдери безкоштовного хостингу не зобов’язуються зберігати дані на серверах, внаслідок чого ви можете залишитись без сайту;
- хостер може розміщувати рекламні банери на вашому сайті на власний розсуд;
- у безкоштовних тарифах мінімальна кількість ресурсів, через що сайт працюватиме повільно.
🔗 25 причин не використовувати безкоштовний хостинг
При купівлі на рік — знижка 30%
Шпаргалка: домен, хостинг та сайт — у чому різниця
Щоб остаточно запам’ятати, у чому різниця між доменом та сайтом і чим відрізняється хостинг від домену, ось коротка шпаргалка:
- Доменне ім’я – це ім’я сайту або «адреса», за якою сайт знаходять в інтернеті.
- Піддомен або субдомен — це частина домену, яка йде після домену вищого рівня.
- Сайт – сукупність сторінок, які об’єднані в одне ціле доменом, загальною тематикою та дизайном.
- Хостинг – місце, де зберігаються файли сайту.
Тепер ви не тільки знаєте, чим відрізняється домен від сайту, але й в разі потреби зможете вибрати домен та хостинг для свого блогу чи інтернет-магазину.
Якщо залишилися питання на тему, задавайте в коментарях, будемо раді відповісти! 👇