За останні два десятки років соціальні мережі на кшталт Facebook, Instagram і Twitter стали найбільш відвідуваними сайтами у світі. Велика частка онлайн-спілкування перетекла саме туди, і багато хто думав, що після цього форуми, де концентрувалася левова частка розмов та обговорень раніше, самоліквідуються та кануть у лету.
Але не так сталося, як гадалося: незважаючи на безліч нових способів спілкування в онлайні, форуми все ще існують, а деякі дуже навіть процвітають. Reddit, Quora, StackOverFlow відвідують сотні мільйонів користувачів на місяць.
Тож форуми досі актуальні та затребувані. І для тих, хто хоче використовувати форум на своєму сайті, ми сьогодні розповімо про шість найкращих форумних движків.
Як вибрати CMS для форуму
Перед тим, як я почну перераховувати різні форумні CMS, відразу визначимося, від чого залежатиме вибір. Як і з вибором будь-якого програмного продукту, в першу чергу варто відштовхуватися від цілей, які ви переслідуєте. Розуміння, що ви хочете бачити в результаті, допоможе максимально правильно вибрати інструмент.
На що звертати увагу при виборі CMS для форуму:
- Функціональність. Більшість движків пропонують досить широкий вибір можливостей, які покриють більшість ваших потреб. Однак якщо у вас будуть якісь специфічні побажання, варто заздалегідь подумати про такі речі і врахувати при виборі CMS.
- Спільнота. Велика спільнота навколо CMS — перевага. Чим більше людей використовують движок, тим більше для цього движка модифікацій, допилів, кастомних дизайнів та інших речей, які можуть стати вам у пригоді. До того ж, якщо у вас виникнуть якісь проблеми в ході використання, то велика спільнота навколо тієї чи іншої CMS в 99% означає, що вирішення вашої проблеми вже описано в інтернеті, і вам не доведеться винаходити велосипед.
- Оновлення. Частота та дата останніх апдейтів — важливий параметр. Якщо розробники закинули розвиток движка, не варто його вибирати, тому що через кілька років він застаріє або шахраї знайдуть у ньому уразливості, які ніхто вже не виправить. Пам’ятайте, що ви вибираєте движок для форуму не на один день і бажано, щоб він працював довго та без перебоїв. Тому вибирайте продукт, який буде забезпечений технічною підтримкою.
- Вартість. У нашому огляді будуть як платні, так і безкоштовні движки для форумів. Вибір залежить від кількості грошей, які ви хочете вкласти у проєкт. При цьому зовсім необов’язково те, що безплатний движок завжди буде гіршим за платний.
Тепер, коли ми визначилися з основними критеріями, які варто враховувати при виборі CMS для форуму, перейдемо до їх огляду.
Безкоштовні CMS для форумів
phpBB
Цей форумний движок — один з найпопулярніших в інтернеті. Почасти тому, що він повністю безкоштовний, почасти через велику спільноту навколо нього. Як наслідок можна знайти неймовірну кількість сторонніх модулів, варіантів дизайну та інших доповнень, які допоможуть розширити функціональність вашого форуму.
У «базовій комплектації» йдуть такі плюшки як створення різних груп користувачів і тонкі налаштування надання їм прав доступу, вкладення в повідомлення, в тому числі і в особисті, ідентифікація пошукових роботів і багато іншого. Все це приправлено легкою та інтуїтивно зрозумілою адмінкою, розібратися в якій може навіть новачок.
Зазвичай phpBB середньо навантажує сервер, але все залежатиме від того, наскільки сильно ви перевантажуватимете свій форум додатковими модулями. Ще багато залежатиме від вибраної вами версії CMS.
Безкоштовність і популярність phpBB має і зворотний, дещо іржавіший, бік медалі. Саме через те, що багато ресурсів використовують даний движок, він схильний до різного роду спам-атакам та інших неприємностей. Регулярні оновлення систем безпеки частково вирішують цю проблему, але, як показує практика, без редагування вручну все ж таки не вийде. Так що якщо ви плануєте великий форум, то, швидше за все, вам потрібний буде модератор, який стежитиме за всім цим. Втім, на великому форумі він і так має бути.
Підсумовуючи, phpBB ідеально підходить для невеликого некомерційного ресурсу. Він безплатний, простий у встановленні, адмініструванні та обслуговуванні. При цьому будьте готовими до того, що вас відвідуватимуть спам-боти та інші не найприязніші інтернет-персонажі. Така плата за плюси, що йдуть у комплекті.
Заощаджуйте свій час — спробуйте хостинг з автовстановлювачем движків 🔥
Зазвичай найбільше часу на старті займає встановлення движка та його початкові налаштування. З нашим хостингом ви зможете встановити всі безплатні движки з цієї статті за кілька кліків.
Якщо ви сумніваєтеся, спробуйте наш хостинг безплатно протягом 30 днів. Сподобається — сплатите продовження, ні — нічого не втратите 🙂
Simple Machines Forum
Наступний у нашому огляді — SMF, Simple Machines Forum. Легкий та простий у використанні безплатний движок для форуму, який неважко встановити та налаштувати. Розробники акцентують увагу саме на компактності та швидкості роботи їхнього продукту.
Так як головною перевагою Simple Machines Forum є легкість, отже і навантаження на сервер буде зовсім небагато. Це означає, що ви зможете вибрати бюджетніший хостинг.
Однією з переваг SMF є його активна спільнота розробників та користувачів, яка підтримує та вдосконалює форумний движок. SMF має досить високий рівень безпеки, що дозволяє користувачам не хвилюватись про можливість злому форуму.
В цілому, Simple Machines Forum має багато функцій та можливостей, простий у використанні та налаштуванні, а ще його підтримує активна спільнота. Цей движок буде актуальним для тих, кому потрібний невеликий проєкт, що не вимагає великої кількості ресурсів, як у плані людино-годин, так і у фінансовому.
Стаття з теми:
MyBB
MyBB — це ще один безкоштовний движок для форумів з відкритим кодом. Через відкритий код користувачі можуть вносити в нього свої зміни та підвищувати функціональність движка.
З інших плюсів, які відразу впадають у вічі — сучасний дизайн і гнучкість у налаштуванні зовнішнього вигляду форуму. MyBB має редактор тем і різноманітні готові до використання шаблони.
MyBB має велику кількість функцій, які дозволяють настроювати форуми на будь-який смак. Наприклад, він має оповіщення про нові повідомлення, особисті повідомлення, вбудовану підтримку RSS-стрічок, редактор BBCode та HTML, модулі для роботи з бекапами, плагіни, які дозволяють налаштовувати форумні функції та багато іншого.
MyBB також має досить простий інтерфейс користувача та адмінпанель, що дозволяє адміністраторам з легкістю налаштовувати форум і керувати ним.
Незважаючи на свої переваги, MyBB має декілька недоліків. Наприклад, у нього не дуже зручна система плагінів, яка може бути складною для новачків. Крім того, MyBB не має такої широкої підтримки, як популярніші форумні движки на кшталт phpBB чи vBulletin.
При цьому ком’юніті навколо MyBB живе, якщо у вас виникнуть питання, вам буде кому допомогти.
Платні CMS для форумів
Invision Power Board
На відміну від описаного вище MyBB, Invison Power Board — платний движок. Коштує він від $54 на місяць. Окремо докуповуються модулі, пакети підтримки та локалізації. Почасти ця CMS і стала популярною через широкий спектр модулів на будь-який смак. Вебмайстри охоче переробляють движок IPB під себе, допилюючи різні фотогалереї, чати, інтегрують у роботу блогів або сайтів і роблять ще багато цікавого і корисного.
У функціональному плані движок дуже гнучкий і легко налаштовується. Існують офіційні доповнення, які додають, наприклад, галерею, блог чи файловий архів. До того ж, є візуальний редактор повідомлень, текстова версія, призначена для кращої роботи з пошуковими роботами, зручний бекап даних, журнал дій користувачів.
Слід пам’ятати, що допрацьовуючи движок позаштатними способами, які не передбачені безпосередньо IPB, ви ризикуєте зіткнутися з проблемами при оновленнях та дірками у безпеці. Тому перед тим як додавати неофіційні модулі, потрібно зважити всі ризики.
У плані технічних навантажень на сервери останні версії Invison Power Board досить ненажерливі. Вони пред’являють досить високі вимоги до заліза, так що, щоб ваш форум нормально працював, краще витратитися на просунутий тарифний план: на VPS або навіть на виділений сервер, і трохи заморочитися з налаштуваннями на кшталт включення PHP-акселератора та установки MemCache. Це означає, що крім плати за сам движок, доведеться більше витратити і на хостинг. Чи варто воно того — вирішувати тільки вам.
Що стосується безпеки, Invision Power Board поводиться цілком адекватно. Однак через не найчастіші оновлення іноді виникають уразливості, якими можуть скористатися спамери або шахраї. Щоб такого не відбувалося, потрібно вчасно встановлювати критичні латки, моніторити новини движка та спеціальні форуми.
В цілому, Invison Power Board — це середнє рішення, яке багатьом може здатися привабливим. Широка функціональність поєднується з помірними (хоч і не найменшими) вимогами до заліза та відсутністю зайвої перевантаженості. Цей движок — збалансоване рішення, яке підійде багатьом.
vBulletin
Як і Invison Power Board, vBulletin — платний движок. Обійдеться він приблизно у $250, але варто відзначити, що подібна витрата цілком виправдана. vBulletin є одним із найстаріших комерційних проєктів у цій галузі і з 2000 року за тривалий час його існування в нього впровадили майже все, що тільки можна вигадати. Плюс підтримка цієї CMS вийшла на хороший рівень.
Щоб підвищити функціональність vBulletin, є безліч налаштувань, доповнень та можливостей. Система рейтингів, мультицитування, підтримка подкастів, тонкий поділ на групи та спільноти — це лише невелика частина набору функцій. Майже напевно ви зможете задовольнити всі свої потреби за допомогою цієї CMS.
Якщо ви виберете vBulletin, будьте готові до того, що навантаження на сервери буде серйозним і доведеться вкластися в пристойний хостинг.
У плані безпеки vBulletin може похвалитися високим рівнем захисту від будь-яких зломів, спам-атак та інших неприємних речей. Тут позначаються довгі роки розробки та вдосконалення програмного продукту. vBulletin підійде для серйозних комерційних проєктів, за безпеку яких справді варто переживати.
Якщо штатних налаштувань захисту вам з якихось причин буде недостатньо, ви завжди зможете доопрацювати їх самостійно. В інтернеті існує безліч посібників, але будьте пильні, не всім їм варто вірити.
Якщо ви готові вкластися у форумний движок та придбати при цьому серйозний програмний продукт, який має широкий функціонал, високий рівень підтримки та гарну безпеку, vBulletin — це ваш вибір. При цьому в бюджеті відразу варто виділити кошти і на хороший хостинг , адже «легким» ваш форум точно не буде.
При купівлі на рік — знижка 30%
Xenforo
Як і два попередні, Xenforo — це платний движок, але при цьому він обійдеться дешевше, ніж згадані Invision Power Board або vBulletin. Достатньо лише один раз заплатити близько $160, і ви отримаєте довічну ліцензію. Для оптових покупців діють знижки.
Движок Xenforo може похвалитися Ajax-driven інтерфейсом, що робить його зручним та простим у використанні. Мабуть, він найзручніший із усіх, що присутні на ринку зараз. Для гнучкого налаштування як внутрішньої будови, так і зовнішнього вигляду форуму не потрібні особливі навички. Все що хочете, ви зможете зробити власними силами.
Говорячи про навантаження на сервери, Xenforo досить легкий варіант. Жодних особливих вимог до заліза немає, за рахунок чого ви можете трохи заощадити на послугах хостингу в порівнянні з конкурентами на зразок Invision Power Board або vBulletin.
Xenforo гарантує досить високий рівень безпеки. Принаймні жодних критичних уразливостей чи багів не було виявлено. Варто уважно вибирати додаткові модулі, адже якщо вони будуть написані не зовсім коректно, то зламування може статися через них. В іншому все досить добре та стабільно. Для максимального рівня безпеки варто регулярно оновлювати CMS до актуальних версій.
Загалом Xenforo пропонує необхідну функціональність і хороший рівень захисту за невеликі гроші. Як негативні моменти можна назвати не найбільшу популярність і меншу кількість навчальних матеріалів.
Ми розглянули шість популярних форумних движків. Визначившись з тим, що ви хочете бачити в результаті і скільки сил, часу та грошей ви готові витратити на проєкт, ви зможете вибрати ту CMS, яка задовольнятиме всі ваші потреби. Платна чи безплатна, легка чи важка — все це визначатиметься лише тим, що ви хочете отримати від свого проєкту.
Читайте корисні статті на схожі теми: