Перші кириличні домени з’явилися у 2010 році. Пройшло більше десяти років і вони так і не стали популярними. Розбираємось, із чим це пов’язано і чи варто взагалі їх реєструвати.
Коли з’явилися перші домени, інтернет був лише у США, де всі говорили англійською. Тому в системі доменних імен можна використовувати лише латинські символи, інших вона не розуміє. Згодом інтернет поширився світом, і користувачі запропонували реєструвати домени й іншими мовами.
Щоб не розробляти нову систему доменних імен, інженери інтернету вигадали кодування, яке передає символи інших алфавітів за допомогою вже доступних: 26 латинських букв, цифр від 0 до 9 та дефісу. Кодування назвали Punycode та поступово впровадили у популярні бравзери.
Тобто насправді доменне ім’я кирилицею «ім’я.укр» існує тільки у форматі латинського кодування — «xn-h1ai1d.xn-j1amh». А бравзер просто показує його у кириличному написанні.
Відео З теми:
Прочитати статтю — добре, а прочитати статтю та подивитися відео — ще краще!
Дивіться наше відео про те, що таке домен і IP-адреса сайту
Що не так з кириличними доменами
По суті кириличний домен — це маска для домену у форматі Punycode. Якщо програма не підтримує це кодування, використовувати ім’я в кирилиці не вийде. Ось дві ситуації з життя, коли це особливо дратує:
🚫 Неможливо створити пошту на домені. В адресі електронної пошти можуть бути лише латинські символи, тому створити адресу у форматі «@домен.укр» не вийде, тільки у форматі «@xn-d1acufc.xn-j1amh».
🚫 Посилання виглядають як спам. Більшість бравзерів переводить домен у Punycode під час копіювання. Поки що копіювати у кириличному форматі вміє лише Firefox.
Якщо текст після косої межі у посиланні теж написаний українською, воно виглядатиме особливо страшно. Замість короткого, красивого посилання http://домен.укр/блог з’явиться довге, страшне http://xn--d1acufc.xn--j1amh/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3
Коли таке посилання можна заховати за текстом, нічого страшного. Але публікувати його в соцмережах вже неприємно, по ньому можуть злякатися переходити.
Звичайно, можна щоразу виправляти посилання вручну, але звичайний користувач навряд чи робитиме це, коли захоче поділитися посиланням з другом.
🖇 Вам може бути цікава стаття: Як правильно вибрати доменне ім’я для сайту
Введіть ім’я вашого сайту
та перевірте, у якій зоні домен вільний для реєстрації
Чи будуть проблеми при SEO-просуванні
Серед SEO-фахівців є міф, що кириличні домени ранжуються гірше, ніж латинські. Це неправда, просто імен із кирилицею набагато менше, тому їх важче зустріти на перших сторінках результатів пошуку. Але якщо робити все грамотно, проблем із позиціями не буде.
Раніше кириличні домени було незручно просувати, бо одні інструменти розуміли кирилицю, інші — ні. Не можна було один раз скопіювати ім’я та швидко додати його до всіх інструментів. Доводилося часто використовувати сервіси на кшталт Punycoder, щоб перевести кириличний домен на латиницю, а потім вручну виправляти посилання.
Зараз цієї проблеми немає, кириличний варіант працює майже скрізь: у Google Analytics та Google Search Console та Serpstat, на великих біржах посилань і навіть у XML-карті сайту.
Хочете кириличний домен? Реєструйте його з HOSTiQ.ua, адже це вигідно 🔥
✔️ Ми фіксуємо вартість доменів у доларах і зберігаємо її для продовження доменів у більшості зон. Ми не міняємо ціну як нам заманеться.
✔️ Ми реєструємо домени більше ніж в 1200 доменних зонах: якщо бажане імʼя зайнято в поширених зонах на кшталт .com чи .net, ви точно знайдете влучний аналог.
✔️ Разом із реєстрацією домену ви можете отримати безплатний хостинг із конструктором сайтів на місяць.
Домени латиницею також реєструємо, тому переходьте за посиланням нижче, щоб дізнатися ціну на вподобане імʼя 🙂
Чи варто реєструвати кириличні домени
Крім відсутності можливості створити пошту та проблеми із зовнішнім виглядом посилань у кириличних доменів такі ж властивості, як і у латинських. Реєструвати їх є сенс, якщо ці недоліки не здаються значними. Можливо вам не потрібна пошта на домені. Або ви робите односторінковий сайт і готові пожертвувати зовнішнім виглядом посилань.
Як варіант можна зареєструвати кириличне ім’я на додаток до латинського та використовувати його як дзеркало. Щоб люди потрапляли на той самий сайт за кількома іменами. Такий підхід використовує ПриватБанк.
Ще кириличні домени зручно використовувати в рекламі, їх просто запам’ятати та набрати без помилок. Плюс на ринку поки багато вільних імен, є можливість зареєструвати красиве ім’я.
А що ви думаєте про кириличні домени? Зареєстрували б такий для свого сайту?