Домен (доменне ім’я) — це адреса (ім’я) сайту в мережі інтернеті, яка складається з літер і цифр. Кожне доменне ім’я в інтернеті унікальне. Максимальна довжина доменного імені (між крапками) — 63 символи. Загальна довжина імені разом із субдоменами, розділовими крапками та доменною зоною, може становити до 255 знаків.

Зміст

Структура домену

Повне доменне ім’я (з англ. FQDN — Fully Qualified Domain Name — повністю визначене доменне ім’я) складається з декількох частин — власне імені та всіх доменів, розділених крапками.

Розглянемо це на прикладі домену google.com.ua.

 • . (крапка) — домен нульового рівня — найчастіше точка не вказується, але мається на увазі;
 • .ua — домен першого (верхнього) рівня;
 • com.ua — домен другого рівня;
 • google.com.ua — домен третього рівня.

У цьому контексті варто далі розглянути таке поняття, як субдомен.

Піддомен

Піддомен (або субдомен з англ. subdomain) — це домен, який є частиною домену вищого рівня. Піддомен — відносне поняття, що видно на таких прикладах: blog.google.com.ua — це піддомен домену google.com.ua, в свою чергу google.com.ua — піддомен домену .com.ua.

Доменні зони

Домени верхнього рівня (з англ. TLD – top-level domains) поділяють на:

 • національні (ccTLD — country code top level domains) — домени, які стосуються певної країни, складаються з двох літер, наприклад, .ua — Україна, .ru — Росія;
 • тематичні (gTLD — generic top level domains) — домени, що визначають тематичну приналежність сайту, наприклад, .com — комерційний, .travel — туристичні послуги.

IDN та Punycode

Окремо варто виділити інтернаціоналізовані доменні імена.
Інтернаціоналізовані домени (з англ. IDN, Internationalized Domain Names) — це домени, які містять літери національних алфавітів, на відміну від стандартного доменного імені, до якого входять тільки латинські літери. Прикладом IDN буде кабмін.укр.
Але оскільки в системі доменних імен дозволені тільки літери латинського алфавіту, винайшли такий метод перетворення, як Punycode. Він дозволяє символи в кодуванні Unicode (інакше кажучи, літери національних алфавітів і спеціальні символи) перевести в кодування ASCII, яка включає тільки цифри і латинські символи. На початку такого перетвореного імені домена буде вказано префікс «xn--».
Наприклад, кабмін.укр буде виглядати так: xn--80aczkf3m.xn--j1amh.
Конвертувати домен в кодування ASCII можна за допомогою спеціальних сервісів, приклад Punycode-конвертера: https://2ip.ua/ua/services/useful-service/punycode-converter

Whois

Whois — це сервіс, який дозволяє отримати інформацію про зазначені під час реєстрації дані власника доменного імені, реєстратора домену та DNS-сервери, до яких підключений домен.
Ці дані можна побачити, якщо ввести в командному рядку команди whois domain.com або whois 1.1.1.1, де domain.com — ім’я потрібного домену, замість 1.1.1.1 — потрібна вам IP-адреса. Також існують онлайн-ресурси Whois, наприклад, http://whois.net/

Вибір домену

При підборі відповідного імені для вашого сайту слід звернути увагу на такі моменти:

 • ім’я домену має бути коротким, щоб його було легко запам’ятати;
 • ім’я домену має асоціюватися з діяльністю сайту;
 • ім’я домену має містити назву вашого бренда або компанії;
 • доменна зона має належати до території проживання аудиторії сайту (.com.ua — для жителів України) або відображати тематичну спрямованість сайту (.photo — для фотографів);
 • намагайтеся уникати складних буквосполучень (zh, shch), цифр і спеціальних символів (–, *), якщо вони не несуть смислового навантаження.

Читайте також:

Чи допомогла ця стаття вирiшити вашу проблему?