Хоча на WordPress працюють понад 43% усіх сайтів в інтернеті, це не єдиний движок на ринку. Є й інші популярні варіанти безплатних CMS з відкритим вихідним кодом
на кшталт Joomla та Drupal.WordPress, Joomla та Drupal мають деякі спільні риси та багато суттєвих відмінностей. Кожна з цих CMS є унікальним конструктором сайтів зі своїми перевагами та недоліками.
Після того як ви почнете розробляти сайт, змінити CMS не вийде, тільки перероблювати все з нуля з новим движком. Тому ми радимо вибирати CMS дійсно ретельно. В цій статті ми детально порівняємо WordPress, Joomla та Drupal, щоб їх особливості не стали для вас неприємним сюрпризом.
🖇 Ця стаття — вільний переклад публікації WPBeginner WordPress vs Joomla vs Drupal – Which One is Better?.
Що спільного в WordPress, Joomla та Drupal
Три найпопулярніші CMS в інтернеті мають багато спільного з точки зору технологій, філософії та спільноти.
- WordPress, Joomla та Drupal безплатні та мають відкритий вихідний код.
- Усі три движки написані переважно на PHP.
- Усі вони підтримують MySQL як систему керування базами даних. WordPress підтримує виключно MySQL, тоді як Joomla та Drupal підтримують додаткові системи керування базами даних.
- Усі три з них використовують теми та шаблони для швидкого оформлення сайтів, а також плагіни, модулі чи розширення для збільшення функцій.
Також, як програмне забезпечення з відкритим кодом, WordPress, Joomla та Drupal є проєктами спільноти. Ці системи розробляє та підтримує велике товариство розробників та користувачів з усього світу. Люди вносять свій внесок у вигляді нових функцій, плагінів, тем, виправлень помилок та загального розвитку проєкту.
Чим більша спільнота, тим легше працювати з движком. В спільноті користувачі обмінюються знаннями, вирішують проблеми та підтримують один одного, що сприяє подальшому розвитку та покращенню цих CMS.
Хоча WordPress, Joomla та Drupal мають багато подібностей, вони також і відрізняються в багатьох аспектах.
Наприклад, вони мають різні політики щодо того, що включати в безплатні версії, як працювати з модулями та шаблонами, як мати справу з безпекою тощо. Ці відмінності мають великий вплив на користувачів і те, як вони створюють свої сайти.
Зважаючи на це, давайте детальніше порівняємо WordPress, Joomla та Drupal, щоб ви могли вибрати найкращу платформу для свого бізнесу.
Простота використання та зручність для початківців
Більшість людей, які створюють свої сайти, не є веброзробниками, дизайнерами чи програмістами. Це звичайні користувачі, які просто хочуть створити сайт. Простота використання для них є найважливішим фактором.
WordPress
WordPress має знамените п’ятихвилинне встановлення. Більшість хостинг-провайдерів також пропонують встановити WordPress за допомогою автовстановлювача. Так навіть новачок легко створить блог або інший сайт на WordPress за лічені хвилини.
Зі старту працювати з адмінкою у WordPress легше, ніж в Joomla чи Drupal. Перед вами простий зрозумілий інтерфейс, є меню, де можна створювати сторінки або налаштовувати зовнішній вигляд та теми.
Joomla
Інсталяція Joomla може здатися не такою швидкою, як у WordPress, але вона має дуже схожі кроки. Крім того, багато провайдерів віртуального хостингу також пропонують тарифи з автоматичним встановленням Joomla.
Після встановлення користувач потрапляє на панель керування, яка субʼєктивно складніша, ніж у WordPress. Існує забагато меню, розділів, списків, що випадають.
Шанувальники Joomla сказали б, що це тому, що Joomla набагато потужніша за WordPress, але ми не віримо, що це правда.
Drupal
Інсталяція Drupal подібна до Joomla та WordPress. Просто завантажте папку з файлами движка на хостинг, створіть базу даних, вкажіть її в конфігураційному файлі та запустіть встановлювач в браузері. Або ж скористуйтеся автовстановлювачем, якщо він є на вашому хостингу.
З цікавого: Drupal пропонує дистрибутиви — готові комплекти CRM із темами, модулями та налаштуваннями, щоб швидше створювати певні типи сайтів. Наприклад, дистрибутив Drupal під назвою «Drupal Commerce» спеціалізується на створенні інтернет-магазинів і зі старту містить модулі, що дозволяють керувати товарами, замовленнями, оплатою тощо. Інший приклад — дистрибутив «Open Atrium», який призначений для розробки корпоративних порталів для команд та організацій.
Подальша робота з адмінкою для абсолютних новачків дещо складна. У Drupal одразу зрозуміло, як додати вміст: текст, медіафайли, інший контент, але як змінювати зовнішній вигляд та додавати елементи на кшталт меню — не дуже очевидно.
Переможець: WordPress.
Теми та доповнення
Усі три популярні CMS підтримують теми та плагіни, щоб розширити свою функціональність. Теми змінюють зовнішній вигляд вашого сайту, плагіни або модулі збільшують можливості вашої CMS.
Давайте подивимося, які особливості мають WordPress, Joomla та Drupal щодо тем і плагінів.
WordPress
З WordPress ви можете легко змінювати зовнішній вигляд свого сайту за допомогою готових шаблонів. WordPress зі старту має декілька попередньо встановлених тем. Щоб встановити нові шаблони, ви можете натиснути кнопку «Додати нову тему» на сторінці «Вигляд» і завантажити безплатні WordPress-теми з офіційного каталогу WordPress.org.
Окрім безплатних тем, в інтернеті є багато преміальних шаблонів WordPress. Часто це платні теми, які мають преміум-опції підтримки.
Стаття з теми:
Справжня сила WordPress полягає в плагінах. В офіційному каталозі доступно понад 60 000 різноманітних плагінів. Ви також можете купити плагіни преміум-класу з платною підтримкою, яку надають розробники цих розширень. Перегляньте наш список кращих WordPress-плагінів, щоб дізнатися, які розширення роблять WordPress дійсно зручним.
Joomla
Так само як WordPress, Joomla також постачається з шаблонами та розширеннями. Існують чудові розширення, які дозволяють робити будь-що: від налаштування на сайті електронної комерції до керування електронною поштою.
Однак кількість цих шаблонів і розширень не така велика, як у WordPress. Це ускладнює пошук.
Також за замовчуванням Joomla не має функції, яка б дозволяла користувачам шукати та встановлювати розширення або шаблони з панелі адміністратора. Є плагін, який додає в адмінку функцію для розширень «встановити з інтернету». Але шаблони користувачам все одно доведеться вручну шукати в мережі, а потім так само вручну їх встановлювати.
Drupal
У Drupal така само проблема з доступністю тем і модулів. Користувачі повинні будуть залишити свій сайт, знайти модуль чи тему, які вони хочуть додати, а потім знайти URL-адресу zip-файлу проєкту. Далі цю URL-адресу треба ввести на сторінці модулів або тем, щоб встановити їх.
В Drupal існують модулі майже під будь-яку задачу, і регулярно додаються нові. Тим не менш, загальна кількість розширень все одно не порівняна з WordPress.
Переможець: WordPress.
Економте свій час: робіть сайт на хостингу з автовстановлювачем движків!
WordPress, Joomla, Drupal — кілька кліків, і бажаний движок вже встановлено. А якщо захочете спробувати іншу CMS, це займе дві хвилини вашого часу.
В комплекті до хостингу ви отримуєте зручну панель керування, швидкі SSD-диски та розумну цілодобову службу підтримки 💪 А ще його можна тестувати безплатно протягом 30 днів.
А якщо вже обрали CMS, беріть хостинг з попередньо налаштованим движком. Всю нудну роботу ми беремо на себе, вам залишається зайти в адмінку і почати розробляти дизайн сайту 🔥
Підтримка
Наявність різних опцій допомоги та підтримки дуже важлива для користувачів-початківців. Коли ви опановуватимете новий движок, ймовірніше за все виникатимуть якісь питання та проблеми. Це нормально, поки ви можете отримати допомогу.
WordPress
WordPress має велику спільноту користувачів. Ви можете знайти довідку WordPress на офіційних форумах підтримки, в документах, довідниках, каналах Slack, Stack Exchange, групах у Facebook і майже на кожному форумі в інтернеті про вебдизайн і розробку.
Існують сайти на кшталт WPBeginner, які містять сотні навчальних посібників, відеоуроків і інструкцій для новачків у WordPress. Є багато способів попросити безплатну підтримку з питань щодо WordPress і отримати її.
Окрім безплатних варіантів підтримки, є також способи отримати платну допомогу. Онлайн-платформи, як-от Freelancehunt, Codeable, UpWork, Fiverr тощо, — це лише деякі з місць, де ви можете найняти професіоналів WordPress, які допоможуть вам. Завдяки величезній популярності WordPress, знайти WordPress-розробників можна легко та доволі бюджетно.
Joomla
Joomla, як і WordPress, має велику та дуже корисну спільноту. На сайті Joomla є обширна документація, яка є цінним ресурсом для початківців. Щоб отримати більше інформації, користувачі можуть приєднатися до форумів, розсилок, тематичних чатів тощо.
Крім підтримки спільноти, існують сторонні ресурси, платне навчання та агентства розробки, які мають власні блоги про Joomla.
На відміну від WordPress, для Joomla досить важко знайти доступну експертну допомогу. Найняти розробника, щоб створити сайт на Joomla, усунути несправності або допомогти, часто коштує набагато дорожче, ніж у випадку з WordPress.
Drupal
Drupal має активну спільноту шанувальників і користувачів. Ви знайдете всі варіанти підтримки спільноти для Drupal, так само як для WordPress і Joomla. Є обширна документація, форум підтримки, списки розсилки, групи користувачів, різноманітні чати. Усі стандартні місця, де можна отримати пораду та безплатну допомогу.
Також Drupal намагається зв’язати користувачів із розробниками та компаніями, які пропонують професійні послуги для цієї CMS. Ви можете знайти таких розробників на Drupal Marketplace. Однак розробники Drupal, як і для Joomla, дуже дорогі у порівнянні з WordPress.
Переможець: WordPress.
Локалізація та підтримка мультимовності
Більшість інтерфейсів CMS, тем для них та інших елементів зі старту підтримують саме англійську мову. Якщо ви не досконало її знаєте, англійська мова в адмінці сповільнюватиме роботу над сайтом. Теми англійською мовою доведеться додатково перекладати, відшукуючи англомовні слова в футері, хедері, меню та інших місцях.
Давайте порівняємо, як справи з локалізаціями у WordPress, Joomla та Drupal.
WordPress
WordPress доступний більш ніж 57 мовами. Нові мови як для сайту, так і для адмінки, можна встановити одним клацанням миші в панелі адміністратора WordPress.
Більшість популярних тем і плагінів також доступні кількома мовами. Волонтери активно допомагають розробникам шаблонів і розширень перекладати їх проєкти іншими мовами.
WordPress — хороша платформа для створення багатомовного сайту. Цей движок не підтримує мультимовність із коробки, але є кілька популярних плагінів, з якими це можна зробити швидко та зручно.
При купівлі на рік — знижка 20%
Joomla
Joomla вже готова для роботи з мультимовним сайтом без встановлення додаткових розширень. Просто перейдіть до менеджера мов, додайте потрібну та почніть створювати багатомовний контент на своєму сайті.
Інтерфейс адміністратора також можна налаштувати потрібною вам мовою, локалізації легко встановити відразу в адмінці.
Drupal
В Drupal є широкий вибір модулів, які розширюють можливості багатомовності та локалізації. Більшість популярних модулів для багатомовних сайтів ви можете завантажити з офіційного репозиторія Drupal.
Переможець: нічия — усі три доступні багатьма мовами та підтримують багатомовні сайти.
Безпека
Безпека є дуже важливим фактором при виборі CMS для вашого сайту. Майже кожен сайт в інтернеті вразливий до безпекових загроз, але ступінь вразливості може залежати від движка, на якому цей сайт було зроблено.
WordPress
Через те що WordPress — найпопулярніша CMS у світі, сайти на її основі часто стають мішенями для хакерів. Однак WordPress має відкритий вихідний код і спільнота швидко реагує на вразливість системи безпеки.
WordPress має механізм автоматичного оновлення, з яким сайти можуть самостійно оновлюватись, як тільки з’являється новий патч безпеки. WordPress-сайти можна додатково захистити за допомогою автоматичного резервного копіювання, двофакторної автентифікації та інших надійних методів безпеки.
WordPress регулярно повідомляє про оновлення для тем і плагінів в адмінці. Завдяки цьому адміністратори сайтів можуть швидко реагувати на будь-яку вразливість безпеки.
🔒 Як захистити сайт на WordPress — 17 способів
Joomla
Joomla дуже схожа на WordPress, коли йдеться про безпеку. Розробники активно реагують на безпекові загрози та швидко їх виправляють. При цьому базове убезпечення сайту та встановлення оновлень все ще залежить від користувача.
Можна встановити розширення для резервного копіювання Joomla, та, в цілому, посилити безпеку свого сайту, дотримуючись тих самих перевірених практик, що й для WordPress.
Drupal
Drupal дуже серйозно підходить до безпеки. Розробники публікують інформацію про уразливості безпеки на власному сайті, коли їх виявляють і виправляють.
Існує думка, що цей движок є більш безпечним, оскільки зʼявляється менше новин про те, що сайти на Drupal було зламано. Але це може бути з тої причини, що сайти на Drupal просто менш популярні, ніж на Joomla чи WordPress.
Переможець: нічия — усі три CMS дотримуються належних стандартів безпеки.
Визначаємо переможця
Критерій | WordPress | Joomla | Drupal | Переможець |
📌 Простота використання | Все інтуїтивно зрозуміло. | Менш очевидний інтерфейс. | Менш очевидний інтерфейс. | WordPress 🏆 |
📌 Теми та плагіни | В офіційному репозиторії близько 11 000 безплатних тем та 60 000 безплатних плагінів. Встановити їх можна одразу з адмінки. | В офіційному репозиторії близько 7 000 безплатних плагінів і тем. За замовчуванням Joomla не дозволяє шукати та встановлювати розширення або шаблони з адмінки. | В офіційному репозиторії близько 3 000 безплатних тем та 50 000 безплатних плагінів. За замовчуванням Drupal не дозволяє шукати та встановлювати розширення або шаблони з адмінки. | WordPress 🏆 |
📌 Підтримка | Велика кількість довідок, форумів і каналів спільноти. Завдяки величезній популярності WordPress, знайти WordPress-розробників можна легко та доволі бюджетно. | Велика кількість довідок, форумів і каналів спільноти. Найняти розробника, щоб створити сайт на Joomla, усунути несправності або допомогти, часто набагато дорожче, ніж у випадку з WordPress. | Велика кількість довідок, форумів і каналів спільноти. Найняти розробника, щоб створити сайт на Drupal, усунути несправності або допомогти, часто набагато дорожче, ніж у випадку з WordPress. | WordPress 🏆 |
📌 Лок-ція та багатомовність | Доступна багатьма мовами, підтримує багатомовні сайти. | Доступна багатьма мовами, підтримує багатомовні сайти. | Доступна багатьма мовами, підтримує багатомовні сайти. | Нічия |
📌 Безпека | Дотримується належних стандартів безпеки. Базове убезпечення сайту та встановлення оновлень залежить від користувача. | Дотримується належних стандартів безпеки. Базове убезпечення сайту та встановлення оновлень залежить від користувача. | Дотримується належних стандартів безпеки. Базове убезпечення сайту та встановлення оновлень залежить від користувача. | Нічия |
Загальний переможець: WordPress.
Спробуйте хостинг з купою принад: автовстановлювачем 330 движків, конструктором сайтів та теплою підтримкою 24/7!
Drupal, Joomla та WordPress — це фантастичні движки.
Drupal і Joomla мають більше вбудованих функцій, ніж WordPress. Однак WordPress перевершує їх простотою використання, величезною глобальною спільнотою, плагінами та темами. Завдяки понад 60 000 плагінів WordPress ви можете додати майже будь-яку функцію або створити будь-який тип сайту без написання коду.
Ми вважаємо, що більшості користувачів, які не є професійними розробниками, буде набагато простіше створювати сайти на WordPress, ніж на Joomla чи Drupal.
Будемо раді почути вашу думку в коментарях, якщо ви вже пробували одну з цих CMS 💬