Ця стаття написана для натхнення спротивом та нагадування, що українці не самотні у своїй боротьбі проти русні.
Росіяни без VPN
З березня 2022 в росії визнали екстремістськими та заблокували Instagram і Facebook. І хоча це зробила сама русня, а саме роскомнагляд, росіяни «дуже» обурюються та тихесенько продовжують постити в ці соцмережі через VPN.
На тлі цього, раді, що найбільші VPN-сервіси відгукнулися на прохання кіберполіції припинити співпрацю з агресором. Сервіси KeepSolid, ProtonVPN, Windscribe блокують пропагандистські сайти росії та ще й надають допомогу українцям. Proton та KeepSolid переказують до 30% власних прибутків на потреби української армії, а ще збирають гроші на реактивний літак Су-25 для України.
До речі, все ж таки більшість VPN сервісів заблокували не ми, а роскомнагляд. Сподіваємось, що росіяни розплющать оченятка та усвідомлять, проти кого дійсно потрібно воювати.
Що там інші соцмережі
Ще 1 березня Meta завдала превентивного удару: припинила рекомендувати сторінки російського уряду, які просувають фейкові новини про війну, і заблокувала можливість російських державних ЗМІ заробляти гроші на своїй платформі.
Разом з Meta монетизацію для російських каналів відключив YouTube, а також підписку Premium, Music Premium, спонсорство, суперчат, суперстікери та продаж мерчу.
Також порадував TikTok: з березня 2022 росіяни можуть дивитися відео тільки від російських авторів і не можуть вести прямі ефіри та завантажувати нові ролики.
Ще трохи інфи з-за порєбріка: Booking та Airbnb більше не працюють в рашці, тому русня змушена шукати житло на своїх «курортах» старим методом ― у бабусь з картонками біля вокзалу. Хоча і це тільки для тих, хто має змогу поїхати до іншого міста велікаї расії, адже чверть росіян ніколи не були навіть в своїй столиці.
Наші супутникові очі
Найбільші світові компанії космічної галузі ― Maxar Technologies та Planet Labs ― вперше допомагають притягнути військових злочинців до відповідальності. Вони відклали роботу з іншими клієнтами, щоб приділяти подіям в Україні першочергову увагу.
Компанії використовують свої супутники, щоб точно визначати місцезнаходження масових поховань, фіксувати розбомблені лікарні та зруйновані школи. Вони допомагають виявляти військові частини рф, що стріляли у мирних жителів. Їх дані в режимі реального часу використовують слідчі, представники Міжнародного кримінального суду та Організації Об’єднаних Націй для збирання додаткових речових доказів або особистих свідчень свідків на місцях в Україні.
Відмінність війни в Україні від попередніх конфліктів полягає в тому, що військові розслідування тепер можуть проводитися в режимі реального часу. Раніше супутникові дані використовувалися лише секретними урядовими агенціями та не спрямовувалися до слідчих одразу. Але тепер слідчі поєднують супутникові знімки та наземні докази з міста подій, не очікуючи роками. Свідки можуть поділитися свіжими спогадами, тому інформація про події детальніша.
Мольфарські сили проти орків
Ком’юніті Molfar, що займається розвідкою на основі відкритих джерел, ідентифікує військових злочинців, спростовує російську пропаганду та збирає повний архів подій повномасштабної війни. На їх сайті можна подивитися в обличчя оркам, які скоювали звірства у Бучі. На момент публікації статті з 1600 злочинців команда Molfar ідентифікувала 723.
Інші розслідування мольфарів:
Не зволікає і всюдисущий Ілон Маск, який забезпечує Україну стабільним інтернетом. Цивільний проєкт Starlink тепер допомагає ЗСУ: завдяки стабільному зв’язку значно легше керувати безпілотниками для боротьби та розвідки. Також Starlink використовує пан президент, щоб майже кожного дня транслювати відеозвернення до українців та руйнувати фейки російської пропаганди.
До речі, 20 квітня за ініціативи Держспецзв’язку у співпраці з командою Віце-прем’єр-міністра України Михайла Федорова, Національна комісія дозволила використовувати термінали Starlink усім охочим на період воєнного стану.
Але, зауважимо, що Starlink — це не базова станція мобільного оператора, до якої може приєднатися будь-хто й просто отримувати інтернет. Кожен пристрій комусь належить, і саме його власник визначатиме, як він буде користуватися цим інтернетом — самостійно чи поділиться із сусідом. Це як роздавати інтернет зі свого телефону: ви платите оператору за пакет послуг і можете поділитися інтернетом з людьми, які поруч із вами.
Кібервійська з Україною
Українські IT-фахівці з першого дня війни зрозуміли, що саме на їх податках буде триматися велетенська частина економіки України. Але вони не тільки продовжили працювати, а й згуртувалися, щоб створити кібервійська. В Telegram зараз безліч каналів, де українські айтівці самоорганізувалися, щоб проводити DDoS-атаки на російські ресурси. Там постяться списки «цілей» та докладні інструкції.
Що таке DDoS-атаки? 🤔
Якщо перевантажити сайт запитами, то він перестане працювати. На цьому принципі ґрунтуються DDoS-атаки: за допомогою автоматизованих інструментів генерується величезна кількість запитів до одного сайту.
Наслідки для бізнесу в цьому випадку — фінансові втрати різного ступеня важкості через простої. Для держсервісів — тимчасовий колапс у наданні послуг населенню. Зараз DDoS-атаки — інструмент інформаційної та психологічної війни проти РФ.
Айтівці з України вже «поклали на лопатки» онлайн-банкінг десятків російських банків та мікрокредитних установ, онлайн-сервіси продажу та оренди нерухомості, сайти російських авіакомпаній.
Один з каналів, який зараз має 260 000 підписників, навіть зробив бота для зручності проведення атак. Не всі можуть запускати атаки у той час, коли це потрібно, тому атаки не завжди проходять максимально ефективно. Але тепер кожен може надати свої ресурси боту, який буде запускати атаку з усіх серверів централізовано та одночасно.
До речі, Україна вперше отримала дві важливі нагороди у сфері кібербезпеки CYBERSEC Award: за героїчний спротив російській агресії та захист цифрових кордонів демократичного світу. Сьогодення змінює наш погляд на кібербезпеку ― нам більше не треба боятися «велікай кібердержави расії», бо в цій кібервійні ми вже перемогли.
На кіберфронті ми маємо класних незалежних союзників ― хакерську спільноту Anonymous, яка оголосила кібервійну російському уряду. Інструменти Anonymous ― це DDoS-атаки та зломи сайтів.
Найцікавіші проєкти Anonymous:
✔️ Зламали державну корпорацію з ядерної енергії «Росатом», запозичили та оприлюднили гігабайти даних організації.
✔️ Виклали до вільного доступу десятки тисяч файлів із бази Центрального банку росії з інформацією про декларації та торгові угоди олігархів з іншими країнами.
✔️ Взяли на себе відповідальність за атаку на сайт пропагандистського телеканалу RT, сайт кремля та парламенту рф.
✔️ Атакували видання ТАРС, «Комерсант», «Известия» та місцеве телебачення: замість запланованих ефірів телеканали грали гімн України та показували, як російські війська завдають ракетних ударів по містах України та мирному населенню.
✔️ Створили сайт для випадкової розсилки електронних листів та SMS-повідомлень громадянам росії, щоб інформувати їх про звірства російського вторгнення. Як стверджують самі Anonymous, росіянам відправлено вже 123 000 000 повідомлень. Вочевидь, це не дуже допомагає, бо війна триває, а масових мітингів в росії ще не було.
✔️ Звернулися до міжнародних компаній, які відмовилися піти з рф, і дали їм 48 годин, щоб ті припинили сплачувати податки злочинному режиму кремля. Виробник харчових продуктів Nestle не пішов з ринку рф, тому Anonymous запозичили та оприлюднили їх корпоративну базу даних з електронними адресами, паролями та інформацією про бізнес-клієнтів. Вже наступного дня компанія Nestle оголосила про заморожування великих суббрендів KitKat та Nesquik у росії.
UPD: раніше в статті серед проєктів Anonymous ми вказали злам сайту російського МНС. Виявилося, що цей сайт насправді зламав український розробник somebadboy з Києва!
Він розповів нам, як відбувалася ця чудова акція:
«Я був тоді в Закарпатті. Один, з доволі посереднім інтернетом, з одним ноутбуком. А це МІНІСТЕРСТВО ВЕЛИКАЙ рАСИИ.
Взагалі на той час у цих лупнів була просто відкрита json-тіпа-апішка зі списком користувачів адмінки. Я такого ідіотизму до цього ніде не бачив :) Далі був невеликий брутфорс паролів та двофакторної авторизації, заливка шеллу і доступ до коду та бази даних.
В коді та базах я не знайшов цікавих або важливих даних. Тому було прийняте рішення розмістити якусь інформацію, щоб викликати розголос.
А під самий кінець, коли вони вже зрозуміли, що хтось зламав сайт, і почали щось робити, я всіх користувачів сайту перейменував в Степана Бандеру. Далі вони просто закрили 403 кодом, на жаль :(».
Тож Anonymous не мають ніякого відношення до зламу МНС росії. Ми цього не знали й зробили висновки про їх причетність з твіту акаунту @LatestAnonPress. Раді, що дізналися правду, і дуже натхненні тим, що зробив somebadboy. Пишаємося 🇺🇦
Замість висновку про наболіле
Війна в Україні триває з 2014 року, на жаль, тільки у 2022 році світова громада почала дійсно допомагати нам боронитися від русні. Дивлячись на зруйновані українські міста, важко відокремитись від болю та усвідомити, що нам допомагає весь світ. Особливо коли ти наодинці, не вдома, а твої друзі розкидані різними містами не тільки України. Ми написали цю статтю, щоб перечитувати її у часи відчаю. Сподіваємось, що і вас вона хоч трохи розрадить.
Все буде Україна! ✌️