Я загуглила російською «Украина» і в результатах видачі отримала чотири російських сайти — це половина першої сторінки пошуку. Загуглила слово «кит» і отримала на тій самій першій сторінці два російських сайти.
Google сприймає Україну як двомовну державу. Тому він постійно підсовує нам російські та російськомовні сайти у видачі навіть на українськомовні запити, бо українці «і так зрозуміють».
То як нам позбутися російських сайтів у пошуковій видачі? І чи можна зменшити кількість російськомовних сайтів, шукаючи щось в Google?
Спойлер, це можливо. Насправді я гуглила ці слова з анонімної вкладки чужого пристрою, бо мій Google вже достатньо українізований. Як я це зробила — розповідаю в статті.
Бонусом підкажу про те, як зробити, щоб ваш YouTube більше ніколи не пропонував подивитися свіжий випуск Собчак чи будь-якого іншого росіянця 🥴
Чому Google пропонує у видачі російські сайти та російськомовний контент
Розберемося, звідки береться «зрада» в Google.
👀 Як я зауважила на початку статті, Google вважає українців білінгвами. І він має на це причини: коли українці гуглять українською та отримують результати російською, вони зазвичай все одно переходять за посиланнями. Тому пошуковик вважає, що російськомовна видача їх задовольняє.
👀 Не весь російськомовний контент є російським. Багато українських сайтів досі мають контент тільки російською мовою. Google бачить, що цей контент створено в Україні, хоч і російською мовою, і тому видає його вам.
👀 Російськомовного контенту зараз більше. Легкий приклад: Вікіпедія. У Вікіпедії значно більше російськомовних статей, і навіть якщо у статті є українська версія, зазвичай російська буде обʼємнішою. Тому Google на ваш запит першою відповіддю найімовірніше покаже саме російськомовну версію статті.
Тож як прибрати з пошукової видачі російські та російськомовні сайти? Розповідаємо далі в статті.
Як прибрати з результатів пошуку російські сайти
На жаль, в Google не має якогось єдиного тумблера, після виключення якого пошуковик перестане пропонувати вам російські чи російськомовні сайти. Але головне, що треба знати про Google — він чудово вчиться. Google запамʼятовує, якою мовою ви пишете запити в рядку пошуку та статті якою мовою відкриваєте. В результаті цього він буде пропонувати вам більше сторінок тою мовою, яку ви частіше використовуєте.
Тож найдієвіша порада:
Пишіть запити українською та відкривайте українськомовні версії сторінок 🇺🇦Але є кілька способів, як можна прискорити українізацію свого пошуковика.
Налаштувати обліковий запис Google
Праворуч вгорі натисніть на іконку вашого профілю Google.
Натисніть Керування акаунтом Google.
Перейдіть в розділ Особиста інформація та прогортайте до пункту Загальні налаштування вебінтерфейсу.
Перейдіть в розділ Мова та посуньте в розділ Вибрана мова українську.
Якщо зовсім не хочете, щоб Google пропонував вам матеріали російською, натисніть на кошик поруч з нею та вимкніть опцію Автоматично додавати мови. Якщо не вимкнути її, Google швидше «здогадається», що ви знаєте російську, і знову буде більш активно пропонувати російськомовні сторінки.
Якщо попри ці налаштування за якимось запитом бачите багато російськомовних сторінок, в меню пошукової видачі натисніть Інструменти та виберіть зі списку опцію Шукати сторінки такою мовою: українська.
Використовувати пошукові оператори
Сайти більшості російських та білоруських доменів вже недоступні в Україні, але вони все одно зʼявляються на перших сторінках пошукової видачі.
Щоб їх не бачити, ви можете використовувати пошукові оператори Google. Пошукові оператори — це набір символів, слів або фраз для конкретизації пошукового запиту.
Наприклад, за допомогою -ru -by після запиту ви можете прибрати з результатів пошуку сайти з російськими та білоруськими доменами .ru, .by.
Якщо ви не хочете бачити у видачі й українські сайти російською мовою, введіть після запиту -и. Так ви виключите з видачі всі сторінки з російським сполучником «и», тобто практично весь контент російською мовою.
Це працює:
Також можете додати в закладки посилання з вбудованим оператором, який прибиратиме з результатів пошуку російськомовні сторінки:
🔗 https://www.google.com.ua/webhp?lr=-lang_ru
Як прибрати з рекомендацій YouTube російські відео
YouTube — продукт Google, тому вчиться за схожими алгоритмами. Тут те ж саме правило:
- відпишіться від всіх російських каналів;
- пишіть пошукові запити українською;
- підписуйтеся на українське;
- дивіться українське;
- лайкайте та коментуйте українське.
Якщо у вас все ще бракує українських авторів в стрічці — ми ділилися в Telegram добіркою класного українського контенту в YouTube і не тільки. Підписуйтеся та дивіться на здоровʼя 🙂
Щоб встановити українську мову в YouTube, вгорі праворуч натисніть на іконку вашого профілю.
Також якщо зустрічаєте у своїй стрічці російські відео, обовʼязково натискайте Не рекомендувати канал.
Шпаргалка: як прибрати російський контент з результатів пошуку в Google та YouTube
В Google:
- писати запити українською та відкривати українськомовні версії сторінок;
- перейти на українську в налаштуваннях облікового запису Google;
- використовувати пошукові оператори -ru, -by, -и.
В YouTube:
- відписатися від російських каналів;
- відмічати російський контент позначкою «Не рекомендувати канал»;
- споживати український контент.
А коли ви щось шукаєте в інтернеті, скільки бачите російських сайтів на першій сторінці результатів Google? 💬