Юрій і Олена — студенти другого курсу Дніпровської політехніки, які навчаються на інженерів програмного забезпечення. Вони створили незвичний чат-бот Glucower, який значно полегшує життя людям з діагнозом «Діабет 1-го типу».
У цій розмові ми розпитаємо Юрія та Олену про те, звідки зʼявилася ця ідея, чим їх бот краще за альтернативні додатки та чи планують вони заробляти на ньому гроші.
Почнемо з невеликого пояснення: про діабет і те, чому важливо контролювати цукор в крові 🩸
Інсулін — це гормон, який допомагає перетворити глюкозу — цукор, з їжі на енергію, необхідну для нашого тіла. Коли організм не виробляє достатньо інсуліну, глюкоза залишається в крові та не використовується як енергія.
Як результат, клітини тіла не можуть отримати достатньої кількості енергії, через що людина відчуває слабкість, швидко втомлюється та має інші проблеми зі здоров’ям. Крім того, через підвищений рівень глюкози в крові можуть розвинутися ускладнення, як-от проблеми з зором, нирками та серцем.
Діабет першого типу — це збій імунної системи, імунне захворювання, що не лікується. При цьому виді діабету організм не виробляє достатньо власного інсуліну. Щоб забезпечити правильний рівень глюкози в крові, діабетики першого типу повинні вводити інсулін в організм ззовні.
Коли діабетик робить інʼєкцію інсуліну, важливо знати, скільки саме його вводити, щоб покрити кількість глюкози в крові, яка з’являється, наприклад, після їжі. Щоб забезпечити оптимальний рівень інсуліну, треба точно знати рівень глюкози в крові.
Основні способи моніторити рівень цукру в крові вдома — це тест-смужки, на які треба нанести краплю крові, та моніторингові системи, які кріпляться до шкіри та передають дані про рівень глюкози на приймач чи звичайний смартфон.
Олено, Юрію, яка ситуація з цукровим діабетом в Україні? Чи є якась допомога для діабетиків від держави?
Олена: На жаль, ситуація із діабетом у нашій країні дуже непроста. Бракує кваліфікованих лікарів, які могли б доступно пояснити пацієнту, що з ним відбувається, яким чином допомогти своєму організму, як контролювати рівень цукру, щоб не погіршити ситуацію.
Я захворіла на цукровий діабет, коли мені було шістнадцять років. На той час більшість дітей і їх батьків у відділенні не розуміли, що робити з цим діагнозом, для чого потрібен моніторинг цукру. Це мало і певні трагічні наслідки — дуже серйозні ускладнення у деяких пацієнтів: погіршення зору, відмова роботи нирок. Більшості цих ускладнень можна було б уникнути, якби лікарі порадили батькам моніторити рівень цукру в крові дитини.
Держава не забезпечує діабетиків моніторингом, він взагалі не ліцензований в Україні.
До нас моніторинги на кшталт Libre завозять з інших країн. Це такий датчик, розміром з монету, який проколює шкіру та кріпиться на руці у людини. Він вимірює рівень цукру в організмі кожні пʼять хвилин.
Офіційно виробники вказують, що користуватися ним можна впродовж двох тижнів, після чого — заміна на новий прилад. Кожен датчик коштує зараз майже 3 000 гривень. Діабет — це дуже дорого.
Також існують інші прилади для моніторингу цукру — глюкометри. Ви проколюєте пристроєм палець, крапаєте трошки крові на діагностичну смужку та чекаєте на результат аналізу.
Але держава не забезпечує діабетиків на постійній основі навіть і цими смужками. Все, що зараз гарантує держава для діабетиків, — це інсулін. А питання, яким чином вимірювати рівень цукру в крові, лягає на плечі самих пацієнтів.
Розкажіть, будь ласка, про ідею — як саме виник ваш проєкт і чим він корисний для діабетиків?
Олена: Через те що я сама маю діабет, я користувалася спеціальною програмою для моніторингу рівня цукру в крові — xDrip. Це спеціальний додаток, який отримує дані про рівень цукру в крові з датчика моніторингу цукру на моїй руці та дозволяє переглядати їх не тільки мені, а й моїм близьким людям. Але додаток дуже навантажував телефон, бо він працює в фоновому режимі, тож користуватися було незручно.
Юрій: В Олени та у більшості діабетиків, які цим всім користуються, є датчик на руці, який кожні пʼять хвилин зчитує показник цукру. Цей показник через Bluetooth отримує додаток xDrip, який далі може передати дані моніторингу цукру на вебдодаток Nightscout.
Nightscout — це сайт, тож сервіс працює в браузері. Тримати браузер постійно відкритим, щоб моніторити рівень глюкози, також було не дуже комфортно. Тому я запропонував Олені написати бот, який зможе надсилати дані про цукор в Telegram.
Які етапи пройшли від ідеї до реалізації?
Юрій: Є перша версія чат-бота — доволі примітивна, працювала через Nightscout. Датчик Олени відправляв дані на телефон, з телефону — на Nightscout, а мій чат-бот парсив сторінку з Nightscout і відправляв результати в Telegram. Тобто він показував тільки актуальний цукор, який є саме на цей момент, і не зберігав нічого в базі даних. Це перша версія, яка працювала тільки у мене й в Олени, на один аккаунт в Nightscout.
Потім я зробив розширену версію, додав можливість підключати інші акаунти Nightscout. Ця версія була доступна вже і для сторонніх користувачів, але я не планував її ніде рекламувати, тож ми з Оленою продовжували вдвох користуватися. В другій версії було більше функцій, можна було зберігати графік змін цукру, дані зберігалися в базі даних.
Під час розробки третьої версії, я вирішив прибрати з ланцюжка Nightscout. І я з цим круто вгадав, бо невдовзі Nightscout став платним. На цьому моменті я подумав, що можу дати доступ до третьої версії іншим користувачам. Вирішив, що не хочу робити четверту версію, а буду розвивати третю.
Зараз у боті зареєстровано 190 користувачі, але активних 67. Активні користувачі — це саме діабетики, люди, які підключилися до бота та кожні пʼять хвилин відправляють свій цукор на мій сервер. Потім все виводиться в Telegram і людина може бачити статистику.
Ще є акаунти родичів. Родич може бачити в Telegram те саме, що і діабетик, не створюючи додатковий діабетичний акаунт в Glucower.
У Telegram-каналі Glucower ми маємо дві інструкції. Перша інструкція — як згенерувати діабетичний акаунт та підключити його до Telegram. Друга — як підключитися до наявного акаунта, наприклад, як батькам моніторити цукор в крові дитини.
Дитині генерується діабетичний акаунт, дані щодо цукру відображаються в її акаунті. Мама чи тато можуть просто підключитися через Telegram до вже згенерованого акаунта та переглядати рівень цукру дитини.
Обмежень на додаткові підключення до діабетичного акаунт немає, тобто вся сім’я може підключитися до акаунта дитини.
Як виникла назва Glucower? Хто придумав такий неймінг?
Юрій: Ми думали, як назвати проєкт, ще до його зародження. Назва виходить з поєднання двох слів: Glucose + Follower = Glucower. Мені подобається назва, але треба буде оновити дизайн в Telegram.
Чи є вже відгуки від користувачів? Яку роль ваш проєкт відіграє у повсякденному житті діабетиків?
Юрій: Маємо багато позитивних відгуків від користувачів: бот зручний, інструкція зрозуміла, підтримка швидко реагує.
Як вже казала Олена, додаток xDrip, що отримує дані моніторингу, працює в фоновому режимі та є дуже енерговитратним для телефону. Саме тому у деяких людей з діабетом є окремі Android-телефони, щоб не перевантажувати основний телефон і не саджати швидко його батарею.
Оскільки близькі люди діабетиків можуть підключатися до існуючого діабетичного акаунта, з чат-ботом для них тепер немає потреби в користуванні додатком xDrip. Telegram підтримує фоновий зв’язок з сервером, месенджер добре оптимізований і не забирає так багато ресурсів телефону, як xDrip.
Також Glucower не спамить. Він щохвилини дивиться, чи є нові записи з рівнем цукру по користувачу в базі даних. Якщо є — оновлює повідомлення в Telegram. Тобто бот не надсилає мільйон нових повідомлень кожні пʼять хвилин в чат, а просто редагує одне й те саме повідомлення. Це зручніше, тому що немає зайвих повідомлень і немає потреби вимикати сповіщення від бота. Так людина не проґавить «тривожне» сповіщення, про те що цукор не в нормі.
Олена: Єдина на сьогодні в Україні безплатна альтернатива Nightscout — це саме Glucower, всі інші сервіси платні.
Перевага Glucower також у тому, що він будує графік зміни цукру на основі останніх ста записів.
У боті можна налаштувати індивідуальну норму глюкози, і якщо показник буде падати або стрімко рости, Telegram надсилатиме сповіщення-тривогу, що цукор не в нормі. У такому випадку діабетик може оперативно відреагувати на зміну показника цукру та швидко допомогти організму.
Юрій: В короткій перспективі такі стрибки цукру не є смертельно небезпечними, але якщо брати довгу перспективу, то чим довше цукор не в нормі — занизький або зависокий — тим гірше буде потім. Це може переростати у важчу стадію, яку складно контролювати, можуть з’являтися різні додаткові хвороби.
Тому якщо ти молода людина з діабетом і хочеш жити довге і якісне життя, тобі краще купити систему моніторингу та контролювати свій цукор.
Як саме впливає HOSTiQ на подальший розвиток проєкту?
Юрій: Ви надали нам сервер і він має великий диск. Тут на процесор навантаження невелике, бо проєкт гарно оптимізований і не важить багато. Проєкт повністю асинхронний, не робить мільйон запитів на різні джерела та зайвих записів. Він лише очікує на нові дані від xDrip в режимі listener, а потім, коли приходить новий запис, фіксує його в базі даних. В цю базу даних дивиться бот.
Оскільки код працює доволі просто і не навантажує систему, система може витримати багато користувачів одночасно. Один користувач надсилає один запис в пʼять хвилин. Це небагато для навантаження трафіка та процесора, але є проблема в базі даних.
Якщо диск малий, ти не можеш на ньому тримати багато користувачів, тому що кожен користувач на один діабетичний акаунт має по 100 записів цукру. Зараз це небагато, але якби було 10 000 користувачів, це сильно б навантажило базу даних. Аби воно працювало, потрібен достатньо великий диск.
Завдяки переїзду на хостинг від HOSTiQ є можливість збільшити кількість користувачів бота, подовжити період, за який зберігаються показники цукру, та зробити більш детальну статистику. Також новий хостинг дає змогу розгорнути більш потужний функціонал, над яким я вже працюю.
Чи плануєте ви монетизувати проєкт, аби у майбутньому він приносив вам кошти?
Юрій: Я думав над тим, щоб зробити платну версію, та поки що схиляюсь до безплатного варіанту. Була думка зробити платну підписку для розширеного функціоналу, але не набралося ідей для додаткових функцій.
У мене є волонтерська банка в monobank, куди люди скинули гроші на оплату майже року дешевого хостингу. Але я тепер користуюсь HOSTiQ, тож ті гроші я зберіг. Я планую зробити опитування серед користувачів, які у них побажання щодо використання цих грошей: або на ЗСУ перерахувати, або взяти на розвиток проєкту. Наприклад, можна сплатити підписку на Cloudflare, щоб зробити додаткові налаштування.
Зараз функціонал оптимальний і при цьому бот повністю безплатний в обслуговуванні. Лише витрати мого часу та оплата інтернету, яким я користуюсь.
Сподіваюся дочекатися відповіді від розробника xDrip на iOS, щоб він все це додав для iPhone. Тоді у бота буде більша база потенційних користувачів. Зараз ця база невелика, тому що не всі користуються Android та xDrip
Не всі навіть моніторингом користуються. І це погано для них самих, не для проєкту. Проєкт некомерційний, прибутку не приносить. Я просто хочу, щоб люди дбали про своє здоров’я. Через це хочу зробити рекламу Glucower, аби люди, яким цей бот потрібен, ним користувалися.
Ми раді підтримати проєкт Юрія та Олени, бо розуміємо його важливість для багатьох українців. Сподіваємося, що про Glucower дізнається більше людей, яким він в змозі полегшити життя 🙌