Сьогодні ми спілкуємося з нашою клієнткою, Ольгою Івановою, засновницею громадської організації Baza Trainee Ukraine. Ольга створила унікальний проєкт, який допомагає новачкам знайти першу роботу в ІТ-сфері, що зараз особливо важко зробити без досвіду.
Читайте, щоб дізнатися, як працює Baza Trainee Ukraine, чому проєкт став популярним і які є нюанси роботи з новачками в IT.
Як виникла ідея створити Baza Trainee Ukraine
Протягом останніх років в Україні є високий попит на пост-академічну освіту — багато хто після ВНЗ, куди пішов одразу після школи, «тому, що так треба», розуміють, що не хочуть працювати за отриманою спеціальністю. Через це зараз як ніколи багато різноманітних курсів: курси з бухгалтерії, курси у сфері фітнес- та бʼюті-індустрії та звісно ж ІТ-курси.
Оскільки я працювала в IT-сфері, саме за IT-курсами я спостерігала найбільш пильно. І хоч всі вони реалізовані по-різному, але ефект на ринку спричиняють спільний — ми маємо десятки тисяч випускників ІТ-курсів, які пройшли навчання та прагнуть отримати свою першу роботу.
Це велика кількість людей, яка прагне зайти в IT-компанії, але часто залишається «за бортом».
А далі додалася повномасштабна війна.
Конкуренція в IT-сфері була високою і до лютого 2022, але повномасштабне вторгнення сильно погіршило ситуацію. Адже внаслідок воєнного стану багато ІТ-компаній скоротили об’єми своєї діяльності, і зараз просто фізично не можуть дати першу роботу всім охочим.
За даними Work.ua, конкуренція шукачів роботи в ІТ майже втричі вища, ніж в цілому по Україні.
Відповідно, вимоги до кандидатів стають суворішими. Без готових кейсів у портфоліо, маючи за плечима лише теоретичне навчання, влаштуватися на роботу майже неможливо. Навіть на junior-позиції часто шукають людей з досвідом.
Проблема є також в тому, що для багатьох IT-спеціальностей важлива командна робота. Напрацювати собі портфоліо робіт самотужки вкрай складно. Цифровий продукт, наприклад, сайт чи застосунок, в реальних компаніях створює не тільки розробник, а й дизайнер, тестувальник, проджект-менеджер тощо.
Саме тому на початку 2023 року в мене виникла ідея створити місце, де новачки зможуть набиратися досвіду та наповнювати своє портфоліо. Так я створила Baza Trainee Ukraine.
Як працює Baza Trainee Ukraine і хто замовляє проєкти
Головна ідея Baza Trainee Ukraine полягає в тому, щоб дати випускникам IT-курсів чи ВНЗ практику або стажування на реальних проєктах.
І відповідь на питання «де брати ці реальні проєкти» ми знайшли швидко.
Baza Trainee Ukraine — безплатна ініціатива, учасники не платять за своє стажування. Тож ми вирішили, що якщо це волонтерська робота, стажування джуніорів, то і проєкти вони мають писати некомерційні.
Так виникла ідея громадської організації — писати цифрові продукти для інших громадських або неприбуткових проєктів.
Коло замкнулося.
Новачки працюють у команді, здобувають досвід і готові кейси для своїх портфоліо, аби згодом знайти свою першу роботу.
Неприбуткові організації, такі як дитячий будинок, або притулок для тварин, отримують сайт — цифрову візитівку їх діяльності. З сайтом вони зможуть подаватися на різні конкурси та отримувати гранти, розповідати про себе користувачам тощо. Здебільшого у таких організацій комерційна вартість написання сайту просто не входить в бюджет.
Плюси та мінуси роботи з новачками, інші нюанси діяльності
Наша головна умова — жодного конкурсу чи анкетування. Ми беремо в проєкти всіх охочих, щоб не порушувати принцип громадськості.
Але враховуючи те, що люди працюють на волонтерських засадах, ми одразу формуємо команди «з запасом»: там, де на проєкт доцільно взяти 8-9 людей, ми беремо в команду 12-13. Уже з досвіду попередніх співпраць можу сказати, що 2-3 людини відпадають у процесі. Або розуміють, що не подобається робота, або відчувають, що недостатньо знань, і йдуть додатково навчатися.
Перевага таких тренувальних проєктів у тому, що учасники можуть і допускають помилки. У нас не страшно зробити невірно, бо кожен навчається. Краще зробити помилку на Baza Trainee Ukraine та отримати досвід, ніж зробити те саме на першій роботі та отримати шалений стрес через високу відповідальність.
Також формат нашої роботи унікальний тим, що ми одразу даємо новачкам досвід роботи в команді. Наприклад, дизайнер не просто створює візуал, а розуміє весь ланцюжок роботи — від ідеї і до деплойменту. Це розширює набір навичок спеціалістів і покращує їх софт скіли, адже вони вчаться краще розуміти одне одного в роботі. Відповідно, такий підхід збільшує вартість спеціаліста на ринку.
Із мінусів роботи: у таких командах важко дотримуватися фіксованих дедлайнів. Мотивація писати код безплатно може і перегоріти. Також не завжди люди працюють якісно, адже всі проходили різні курси.
Іноді людина розуміє вже з першого проєкту, що це не та робота, яка подобається. А дехто навпаки, залишається писати другий-третій проєкти, аби мати більш об’ємне портфоліо кейсів, тим самим підвищуючи свою вартість на ринку.
За рік існування ГО ми випустили 40 проєктів для різних ініціатив, над якими працювали більш як 400 трейні. Приблизно 80 людей знайшли свою першу роботу після написання кейсів у Baza Trainee Ukraine.
При купівлі на рік — знижка 30%
Супутні проєкти Baza.Educat, Baza.Skill та Baza.Poligon
Протягом року проєкт Baza Trainee Ukraine дійсно «вистрілив» успішно, адже жодного рекламного бюджету у нас не було передбачено. Тільки публікації в LinkedIn. Виходить, що ми потрапили у потрібну нішу.
Після того, як наші випускники почали влаштовуватися на свої перші роботи, а іноді й забирати туди своїх колег по проєктах з Baza Trainee Ukraine, ми пішли далі та створили Baza.Skill — нашу рекрутингову агенцію. Адже ми маємо список класних кандидатів, які не просто пройшли курси, а мають досвід командної розробки, дотримуються дедлайнів, пишуть документацію, знають, як деплоїти та оптимізувати продукт.
На сьогодні це не всі наші учасники, а приблизно 70-80 людей, які написали по два та більше проєкти, і яких ми можемо відповідально рекомендувати ринку, підтвердити їх навички та спілкуватися щодо них з іншими рекрутерами.
Зараз ми починаємо брати й комерційні замовлення. Але щоб не порушувати принцип роботи громадської організації, створили для цього окрему компанію — Baza.Poligon. Фактично, це команда із понад 300 спеціалістів, які писали проєкти на Baza Trainee Ukraine, отримали досвід командної розробки й, так би мовити, «випробувані в боях».
Так, ми не можемо поки що писати на бездоганному рівні, але брати комерційні замовлення від малого і середнього бізнесу, яким дорого замовляти проєкти у великих компаніях, ми готові.
І наступний похідний проєкт — Baza.Educat, наша навчальна компанія. Ми зрозуміли, що дуже хотіли б запрошувати менторів до роботи з нашими стажувальниками. Це має бути своєрідна навчальна система, коли новачки можуть співпрацювати з досвідченим спеціалістом і переймати його знання. Відповідно, ми шукаємо менторів рівня middle для того, щоб і їм самим було цікаво розбиратися в певних нюансах разом зі студентами.
Дякуємо Ользі, що розповіла нам про ці важливі проєкти!
Ми пишаємося нашими клієнтами та раді ділитися їхніми історіями. Можливо, ваш бізнес наступний? Пишіть в коментарях 💬